Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև ստորագրված TRIPP-ի մասին համաձայնագիրը երկրի համար ամենամեծ անվտանգային սպառնալիքն է դառնալու։
Ըստ նրա՝ այս ծրագիրը հայ-ամերիկյան նախաձեռնություն է, որը նախատեսված է Ադրբեջանի և Թուրքիայի դեմ։ «Հայաստանը դրան կողմ չէ, այլ կիսակողմ է», – նշել է նախկին նախագահը։
Քոչարյանը կարծում է, որ ԱՄՆ-ն այս ծրագրում տնտեսական շահեր չունի։ Նրա խոսքով՝ միակ հանգամանքը, որը կարող է հետաքրքրել ԱՄՆ-ին, Իրանն է, որին ԱՄՆ-ը փորձում է վերցնել վերահսկողության տակ։ Նա հավելել է, որ ծրագիրը կարող է չեզոքացնել իրանական մտահոգությունները, եթե դրան միանան այլ երկրներ։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 14-ին ԱՄՆ-ն ու Հայաստանը պաշտոնապես հաստատեցին Երևանին երկարաժամկետ բացառիկ իրավունքներ տրամադրելու մասին համաձայնագիրը, որը կապում է Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախիջևանի հետ։
Ադրբեջանական բենզինի ներմուծման մասին
Անդրադառնալով Հայաստան ադրբեջանական բենզինի ներմուծման հարցին՝ Ռոբերտ Քոչարյանը նշել է, որ գների անկումը պայմանավորված է ոչ թե Ադրբեջանի հետ առևտուրով, այլ համաշխարհային շուկայում նավթի գների անկմամբ։
«Գներն իջել են, քանի որ վերջերս բավական մեծացվել են նավթային արտահանումները Սաուդյան Արաբիայի, Բրազիլիայի, Միացյալ Նահանգների ու Կանադայի կողմից», – ասաց նա։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը ունի մեկ նավթազտարան, որը հազիվ է բավարարում երկրի պահանջները։ Անցած տարի Բաքուն Ռուսաստանից ներմուծել է 120 հազար տոննա պրեմիում բենզին։
«Ապրանք առնողը միշտ շահում է, քան ապրանք ծախողը», – շարադրել է նախկին նախագահը՝ նշելով, որ հայաստանյան գերենացված գումարները գնում են Ադրբեջան։ Նա նաև նկատել է, որ եթե ռուսական բենզինը ներմուծվի Ադրբեջան, ապա Ադրբեջանը կարող է այն վերաարտահանել Հայաստան՝ «քարոզչական վառելիք» անվանմամբ։
Հիշեցնենք, որ անցած դեկտեմբերին Հայաստան առաջին անգամ ներկրվեց շուրջ 1300 տոննա ադրբեջանական բենզին, իսկ այս տարվա հունվարին՝ ևս 2800 տոննա։ Ադրբեջանական բենզինի ներմուծումից հետո հայաստանյան շուկայում բենզինի գները նվազեցին մինչև 60 դրամով։