Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը որոշել է փոխել 2026 թվականի մայիսի 4-ի աշխատանքային օրը։ Այն կտեղափոխվի ապրիլի 18-ի՝ շաբաթ օրը։ Այս մասին հայտնի դարձավ կառավարության հունվարի 29-ի նիստում ընդունված համապատասխան որոշման շնորհիվ։
Աշխատանքային օրը տեղափոխելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է Եվրոպական քաղաքական համայնքի (ԵՔՀ) 8-րդ գագաթնաժողովով, որը կայանալու է Հայաստանում։ Ըստ կառավարության հիմնավորման՝ Հայաստանը, լինելով ԵՔՀ-ի ակտիվ անդամ և տարածաշրջանային անվտանգության հարցերում կարևոր դերակատար, պատրաստվում է հյուրընկալել այս միջոցառումը։
Գագաթնաժողովի նշանակությունը և Հայաստանի համար այն աննախադեպ մասնակցության մակարդակը (նախատեսվում է մոտ 50 բարձրաստիճան պատվիրակության՝ երկրի կամ կառույցի ղեկավարի մակարդակով) պահանջում են Երևան քաղաքի տրանսպորտային երթևեկության արդյունավետ կազմակերպում։ Այս նպատակով և է առաջացել աշխատանքային օրը տեղափոխելու անհրաժեշտությունը։
ՀՀ կառավարության որոշումը համապատասխանում է «Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքի 19-րդ հոդվածի դրույթներին։ Այն չի պահանջում այլ իրավական ակտերում փոփոխություններ կամ լրացումներ և չի առաջացնում պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմինների բյուջեներում ծախսերի և եկամուտների ավելացումներ կամ նվազեցումներ։
Նախագիծը պատրաստել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը։