ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մամուլի ասուլիսի ընթացքում անդրադարձավ Ադրբեջանից Հայաստան ներկրվող ապրանքների հարցին՝ այն դիտարկելով որպես համակարգային և ռազմավարական նշանակության խնդիր։
Ըստ նրա՝ ներկրման ծավալների աճը կարող է ունենալ բազմաթիվ հետևանքներ, որոնք պետք է լիարժեք գնահատվեն։ Նա նշեց, որ պետական մարմինները պետք է իրականացնեն համապարփակ վերլուծություն՝ ուշադրություն դարձնելով ներկրվող ապրանքների կազմին, դրանց որակին և տեղական արտադրության վրա ունեցած ազդեցությանը։
Քոչարյանը հատկապես կարևորեց ապրանքների սննդային անվտանգության և որակի վերահսկման հարցը։ Նրա կարծիքով՝ անհրաժեշտ է ապահովել, որ ներկրվող ապրանքները լիովին համապատասխանեն հայկական ստանդարտներին և չպարունակեն վտանգավոր նյութեր։
Նախկին նախագահը ընդգծեց, որ այս խնդրի լուծումը պահանջում է համակարգված և բազմաշերտ մոտեցում, որը կներառի տնտեսական, սոցիալական և անվտանգության ոլորտների փոխկապակցվածության վերլուծությունը։