Իջեւանի նախկին փոխքաղաքապետ Սուրեն Մանուկյանի եւ նրա գործընկերների գործով, որը քննվում է Տավուշի մարզի առաջին ատյանի դատարանում, բացահայտվել է նոր, խորը նշանակություն ունեցող փաստ։ Պարզվել է, որ գործը վարող դատավոր Սասուն Մխիթարյանը, 2025 թվականի օգոստոսին դիմել է Քննչական կոմիտե՝ դատավորին տրվելու տուժողի կարգավիճակ, սակայն այդ հանգամանքը թաքցրել է դատավարության մասնակիցներից։
Այս իրադարձությունը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ մեղադրյալներից մեկը՝ Ա․ Քամալյանը, 2025 թվականի ամռանը վիրավորական արտահայտություններ էր արել դատավորի հասցեին։ Քննչական կոմիտեի միջամտությունից հետո դատավորին տրվել է տուժողի կարգավիճակ, ինչը նշանակում է, որ նա ինքն է դարձել գործի առնչվող անձ։ Ըստ օրենսդրության՝ նման դեպքում դատավորը պետք է ինքնաբացարկ հայտարարեր՝ շահերի հակադրության պատճառով։
Սակայն դատավոր Մխիթարյանը չի հայտնել այդ հանգամանքը եւ շարունակել է վարել գործը։ Այս փաստը հայտնի է դարձել դեկտեմբերի 17-ի նիստի ընթացքում, եւ Սուրեն Մանուկյանը եւ նրա պաշտպանները անմիջապես դիմել են դատավորին՝ պահանջելով բացարկի միջնորդություն ներկայացնել։ Դատավորը, սակայն, հրաժարվել է տուժողի կարգավիճակից եւ մերժել է բացարկի միջնորդությունը։
Սուրեն Մանուկյանը եւ նրա պաշտպանները համոզված են, որ դատավոր Մխիթարյանը չի ցանկանում ինքնաբացարկ տալ, քանի որ նա ցանկանում է այդ գործով մեղադրական դատավճիռ արձակել։ Նրանք նշում են, որ դատավարության ընթացքում նախկինում արդեն 4 անգամ տարբեր հիմքերով բացարկի միջնորդություններ են ներկայացրել դատավորին, որոնք բոլորը մերժվել են։
Սուրեն Մանուկյանը, որը նախկինում եղել է Իջեւանի նախկին փոխքաղաքապետ, Իջեւանի անտառտնտեսության նախկին տնօրեն, ԱԺ նախկին պատգամավոր եւ ՀՅԴ Գերագույն մարմնի նախկին անդամ, գործով շուրջ 3․5 տարի գտնվել է կալանքի տակ, այժմ գտնվում է տնային կալանքի տակ։ Նրա եւ մյուս մեղադրյալների դեմ առաջադրված մեղադրանքը վերաբերում է 2022 թվականի հուլիսին Գրիշա Քոքոբելյանին առեւանգելուն եւ նրանից 3 միլիոն դոլար շորթելուն։ Մեղադրյալները մեղադրանքը համարում են շինծու եւ հնարովի։
Դատական հաջորդ նիստը նշանակված է փետրվարի 4-ին, որտեղ կքննվի Սուրեն Մանուկյանի եւ նրա պաշտպանների կողմից ներկայացված նոր հիմքով բացարկի միջնորդությունը։