ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մամուլի ասուլիսի ընթացքում անդրադարձավ TRIPP նախագծին՝ որը նախատեսում է Թուրքիայի, Ռուսաստանի, Իրանի և Հայաստանի միջև երկաթուղային կապի ստեղծում։
Նրա խոսքով՝ այս նախագիծը, թեև ներկայացվում է որպես տարածաշրջանային տնտեսական նախաձեռնություն, իրականում հիմնականում ծառայում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի շահերին։
Քոչարյանը նշեց, որ նման նախաձեռնությունների վերլուծությանը պետք է նախորանեն խորը և համապարփակ քննարկումներ։ Այս քննարկումները պետք է հաշվի առնեն ոչ միայն տնտեսական, այլև ռազմավարական, աշխարհագրական և աշխարհաքաղաքական բոլոր հնարավոր հետևանքները։
Նախագահը կարծում է, որ Հայաստանը նման նախագծերի իրականացման պայմաններում պետք է ունենա ակնհայտ և հստակ շահեր, որոնք պետք է ապահովված լինեն։ Ըստ նրա՝ անհրաժեշտ է ապահովել, որ նման կապերը չհանգեցնեն երկրի ինտեգրման կամ անվտանգության նոր ռիսկերի։
Քոչարյանը նաև ընդգծեց, որ նման հարցերում որոշումները պետք է կայացվեն բաց և հանրային քննարկումների արդյունքում, որտեղ ներգրավված են բոլոր հետաքրքրված կողմերը՝ պետական մարմիններ, մասնագետներ և հասարակական կազմակերպություններ։