Հենրի Քելարի եւ նրա կնոջ դեմ հարուցված քրեական գործը, որը ներառում է 2014 թվականից մինչեւ 2021 թվականը Ադրբեջանից եւ նրա բռնապետ Իլհամ Ալիեւից հարյուր հազարավոր դոլարներ ստանալու մեղադրանքներ, ցույց է տալիս կոռուպցիայի ծավալներ, որոնք կարող են խորապես վնասել ԱՄՆ-ի քաղաքական համակարգին։
Այս գործը, որը ներառում է դավադրություն, կաշառակերություն, էլեկտրոնային խարդախություն, փողերի լվացում եւ օտարերկրյա գործակալի դերում հանդես գալու մեղադրանքներ, ոչ միայն վտանգում է Քելարի եւ նրա կնոջ կյանքը, այլեւ բացահայտում է Ադրբեջանի կառավարության կողմից իր ազդեցությունը տարածելու եւ քաղաքական գործիչներին կաշառքով գնահատելու մտադրությունը։
Ադրբեջանը, որը հաճախ համեմատվում է Հյուսիսային Կորեայի հետ՝ իր բռնակալական վարչակարգի եւ մամուլի ազատության բացակայության պատճառով, ունի հսկայական նավթային եկամուտներ, որոնք այն օգտագործում է իր հեղինակությունը բարձրացնելու եւ միջազգային ազդեցությունը մեծացնելու համար։ 600,000 դոլարի կաշառքը, թեեւ մանր գումար է Ալիեւի համար, կարող է փոխել Քելարի կյանքը, որի տարեկան աշխատավարձը շատ ավելի քիչ է։
Այս կոռուպցիոն գործարքի զոհերը երկու են։ Առաջինը՝ Ամերիկայի քաղաքացին, որի վստահությունը եւ սպասելիքները դեպի իր ներկայացուցչի նկատմամբ խաթարվում են։ Երբ քաղաքացին ընտրում է իր ներկայացուցչին, նա ակնկալում է, որ վերջինը կաշխատի իր համար, ոչ թե Ալիեւի եւ նրա վարչակարգի։ Քելարը խախտել է այս հիմնարար պայմանագիրը՝ միաժամանակ ծառայելով իր ընտրողներին եւ Ալիեւին։
Այս իրադարձությունը ցույց է տալիս, թե որքան կարեւոր է պահպանել անկախությունը եւ բարձր էթիկական չափանիշները քաղաքական գործիչների մոտ, հատկապես այնպիսի երկրներում, որտեղ կոռուպցիան համակարգային խնդիր է։ Այն նաեւ ընդգծում է ԱՄՆ-ի քաղաքական համակարգի բացառիկ կարեւորությունը՝ պաշտպանելու իր քաղաքացիների շահերը եւ կանխելու օտարերկրյա ազդեցությունը։