Այսօր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այցելել է «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոն՝ նշելու համար ՀՀ Զինված ուժերի կազմավորման 34-րդ տարեդարձը։
Վարչապետին ուղեկցում էին աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը և Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Կենտրոնի տնօրեն Հայկուհի Մինասյանը և Երևանի պետական բժշկական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը վարչապետին ներկայացրել են կենտրոնի նորաբաց «Կյանքի սենյակ» սոցիալ-կենցաղային վերականգնման ծառայությունը։ Այս սենյակում զինհաշմանդամներին, մասնավորապես՝ թուլացած մկաններով կամ վերջույթներով, սովորեցնում են ինքնասպասարկման հմտություններ՝ օրինակ՝ հագուստի կոճակը կոճկել, խոհանոցում և լոգասենյակում ինքնուրույն լինել, ինչպես նաև սայլակից մեքենա տեղափոխվել։
Վարչապետը ծանոթացել է նաև «Զինվորի տան» նորաբաց ճաշարանին, որտեղ զինհաշմանդամները սնվում են օրական 3 անգամ։ Կենտրոնում մատուցվող բոլոր ծառայությունները, այդ թվում՝ սնունդը, զինհաշմանդամների համար անվճար են։
«Զինվորի տունը» ծառայություններ է մատուցում նաև քաղաքացիական անձանց՝ վճարովի հիմունքներով։ Ստացված շահույթը նախատեսվում է ուղղել զինհաշմանդամների խնդիրների լուծմանը։
Վարչապետը զրուցել է «Զինվորի տան» վիրաբուժական բաժանմունքի աշխատակազմի հետ, որը հագեցած է նորագույն սարքավորումներով։ Այստեղ վիրահատվում են թե՛ զինհաշմանդամներ, թե՛ քաղաքացիական անձինք։ Քաղաքացիների վիրահատություններից ստացված շահույթը նույնպես ուղղվում է շահառուների խնդիրների լուծմանը։
Կենտրոնի ֆինանսավորումը կատարվում է պետության, բարերարների և «Զինվորի տան»՝ քաղաքացիական անձանց մատուցվող ծառայություններից ստացված հասույթից։
Այցի ավարտին վարչապետը մասնակցել է «Զինվորի տան» տոնական ճաշին, որտեղ նա նստել է պատերազմից հետո վիրավորում ստացած զինհաշմանդամների և նրանց ընտանիքների հետ՝ հնարավորություն տալով նրանց իրենց հուզող հարցերը քննարկել։
«Զինվորի տունը» բարեգործական ՀԿ է, որն իր առաքելությունն է համարում զինհաշմանդամների ֆիզիկական և սոցիալական վերականգնումը, նրանց լիարժեք վերաինտեգրումն ու կյանքի որակի բարձրացումը։ Կենտրոնը ունի շուրջ 10 000 շահառու, որոնք զինվորական ծառայության կամ պատերազմի ժամանակ, ինչպես նաև խաղաղ պայմաններում վիրավորում ստացած անձինք են՝ սկսած 90-ականներից մինչև մեր օրեր։ «Զինվորի տունը» համարվում է պետություն և հասարակություն համագործակցության հաջող օրինակներից մեկը։