ՀՀ Ազգային Ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Էլինար Վարդանյանը հակակոռուպցիոն հարթակի կազմակերպած աշխատաժողովում հստակ նշել է, որ Քաղաքացիական պայմանագիր (ՔՊ) կուսակցությունը կիրառում է կոռուպցիոն մեխանիզմներ՝ իր ֆինանսական միջոցները համալրելու համար։
Պատգամավորը նշեց, որ 2022 թվականի ընտրություններից առաջ ՔՊ-ի 31 նվիրատուներից 15-ը հայտարարել էին, որ չեն նվիրատվություն կատարել կուսակցությանը։ Սակայն, ըստ ինֆոքոմի հետազոտությունների, կուսակցությանը նվիրատվություններ են կատարվում բավականին մեծ գումարներով՝ կանոնավոր պարբերականությամբ։
Վարդանյանի խոսքով՝ նվիրատվությունների աղբյուրներն են այնպիսի կազմակերպություններ ու անձինք, որոնք ունեն միլիոնավոր դրամների պայմանագրեր Տեղական ինքնակառավարման մարմինների (ՏԻՄ) հետ կամ կապված են կառավարող կուսակցության հետ։ Նա օրինակ բերեց Ա. Մելքոնյան ընկերությունը, որը մի քանի օրվա ընթացքում մի քանի միլիոն դրամ էր նվիրատվություն կատարել, իսկ հետո պարզվեց, որ ընկերությունը պետական օժանդակություն է ստանում՝ «խելացի անասնաշենք» կառուցելու համար։
Պատգամավորը հարցադրեց՝ արդյոք սա կոռուպցիա է, թե՞ ոչ։ Նրա կարծիքով՝ այս գործողությունները կոռուպցիոն են, քանի որ կուսակցությունը հետագայում կարող է այս միջոցները օգտագործել ընտրական հիմնադրամի միջոցով՝ իր ֆինանսական ռեսուրսները լրացնելու համար։
Էլինար Վարդանյանը «կոռուպցիոն դրսեւորում» նաեւ որակեց պետական աշխատողներին վճարվող պարգեւավճարները։ Նրա խոսքով՝ այս մեխանիզմը թույլ է տալիս իշխանություններին «թրաֆիքինգի զոհ դարձնել» պետական համակարգի աշխատողներին՝ նրանց շահագրգռելով և օգտագործելով քաղաքական նպատակների համար։