Այսօր ես իմ ֆեյսբուքյան էջում արձագանքեցի մի քանի կարևոր հարցերի, որոնք, կարծում եմ, պետք է լայն հասարակության ուշադրությունը պահանջում են։
Առաջին հարցը վերաբերում է Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի հարցին։ Պետք է հստակեցնեմ, որ Տ․ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը շարունակում է իր պաշտոնում՝ որպես Մասյացոտնի թեմի առաջնորդ։ Այս հարցը շատ զգայուն է, և կարևոր է, որ հասարակությունը ճշգրիտ տեղեկացված լինի։
Ես նաև խոսեցի Երևանի և Մոսկվայի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցում ընթացող աշխատանքների մասին։ Սա բարդ և պատասխանատու գործընթաց է։ Իհարկե, աշխատանքը դժվար է, քանի որ աշխարհի ընդհանուր իրավիճակը բարդ է, իսկ մեր տարածաշրջանում՝ առավել ևս։ Ռուսաստանը, ինչպես ես նշեցի, փորձում է խուսափել մարգինալացումից Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային գործընթացում։
Միևնույն ժամանակ, «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավարի պաշտոնում գտնվող Հայկ Մամիջանյանը նկարագրել է Եվրոպայի խորհրդի «Վեհաժողովի մոնիտորինգի ընթացակարգի առաջընթացը» անվանմամբ հունվարի 26-ին հաստատված բանաձևի հիմնական կետերը։ Նրա կարծիքով, զեկույցում կա երեք հիմնական կետ, որոնց մասին պետությունը չի բարձրաձայնում։ Մամիջանյանը նշել է, որ զեկույցում հստակ նշվում է, որ Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունները, մասնավորապես, պետության կողմից եկեղեցու վրա ուղղված հարձակում են։ Նա նաև ընդգծել է, որ այս իրավիճակը հստակ ցույց է տալիս պետության և եկեղեցու միջև առկա առճակատումը։
Այս հարցերի շուրջ հանրային քննարկումը, կարծում եմ, անհրաժեշտ է՝ ապահովելու համար պետական քաղաքականության թափանցիկությունն ու հաշվետվողականությունը։