Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովը հունվարի 27-ին ընդունել է օրինագիծ, որի համաձայն՝ հունվարի 27-ը կդառնա ոչ աշխատանքային օր՝ նվիրված հայրենիքի համար զոհվածների հիշատակին։
Այս որոշումը կայացվել է 69 կողմ, 15 դեմ և 0 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ։ Օրինագիծը մշակվել է Ազգային Ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի և անկախ պատգամավոր Գեղամ Նազարյանի կողմից։
Օրինագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ մինչև այս պահը Հայաստանում բացակայում էր հատուկ օր, որը նվիրված լիներ բոլոր ժամանակների ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհված զինծառայողների և այլ անձանց հարգանքի և մեծարմանը։ Թեև զոհվածների հիշատակը հարգվում է տարբեր ռազմական իրադարձությունների նշման կամ Բանակի օրը (հունվարի 28-ը), սակայն վերջինը համարվում է ավելի շատ տոնական, քան հիշատակի օր։
Այս որոշման կապակցությամբ արցախցի ակտիվիստ Տաթևիկ Վիրաբյանը հարցազրույցում հայտարարել է, որ նման օր պետք չէ, քանի որ ներկայիս իշխանությունները, իրենց գործողություններով, ամեն օր անարգում են զոհերի հիշատակը։ Նրա խոսքով՝ իշխանությունները, որոնք, ինչպես նա նշել է, «ադրբեջանական բենզինի ու գրոշների հույսին» են մնացել, չեն կարող խոսել հարգանքի մասին։
«Ադրբեջանի առաջ գլխիկոր ծնկածը ո՞նց պետք է հարգի զոհերին»,- հարցրել է Տաթևիկ Վիրաբյանը՝ նշելով, որ 44-օրյա պատերազմի զոհերի ծնողներն այսօր թիրախավորված են և դատարանների առաջ են կանգնած։ Նա նաև անդրադառնալ է իր անձնական դրությանը՝ նշելով, որ որպես զոհված եղբայրների քույր՝ նույնիսկ Եռաբլուր գնալու ոչինչ չունի ասելու, քանի որ չունի պատասխան այն հարցին, թե ինչո՞ւ է այսօր Հայաստանը զարգացնում ադրբեջանական տնտեսությունը։