Հունվարի 26-ի գիշերը, երբ ես լուսանկարում էի Արտաշատի խճուղու վրա արտաքին լուսավորման խնդիրները, չէի կարող կանխատեսել, թե ինչպես կզարգանա իրադարձությունների շարանը։
Ինչպես պարզվեց, հրապարակումից անմիջապես հետո ես ստացել եմ զանգ «Երքաղլույս» ընկերությունից։ Զանգահարողը պնդում էր, որ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի հանձնարարականով իրենք ցրտի պայմաններում աշխատանքներ են կատարել և բոլոր լույսերը վերականգնել են։
Սակայն, ինչպես ես պարզեցի, իրականությունը զանգահարողի պնդումից հեռու էր։ Իրավիճակը փոխվել էր ոչ միայն՝ «ունք սարքելու փոխարեն աչքն է հանելու» սկզբունքով, այլև ավելի ծանր։ Եթե նախկինում մի քանի էլեկտրասյուների վրա LED լույսերը չէին աշխատում, ապա հիմա Նորագավիթի ԳԱԻ պոստից դեպի Երևան տանող ճանապարհահատվածում ամբողջ LED լույսերը հանգած էին։
Այսպիսով, զանգահարողի պնդումը, թե «անգամ մեկ էլեկտրասյուն չենք հայտնաբերի առանց լուսավորության», պարզապես չէր համապատասխանում իրականությանը։
Այս իրադարձությունները հիշեցնում են, որ Երևանի քաղաքապետարանը և «Երքաղլույս» ընկերությունը պետք է ոչ միայն հաճախակի հանձնարարականներ տանեն, այլև ապահովեն դրանց կատարումը։ Քանի որ արտաքին լուսավորման խնդիրները ոչ միայն անհարմարություն են ստեղծում քաղաքացիների համար, այլև սպառնալիք են ստեղծում ճանապարհատրանսպորտային պատահարների համար, հատկապես այնպիսի արագընթաց ճանապարհներում, ինչպիսին Արտաշատի խճուղին է։
Այս իրավիճակը հարց է առաջացնում՝ թե ինչն է պատճառը, որ քաղաքապետի հանձնարարականները, որոնք նպատակ ունեն ապահովել անխափան արտաքին լուսավորում, հաճախ չեն ունենում իրենց տրամաբանական ավարտը։