Իրավապահ համակարգի կողմից իրավունքների խախտումների և անմարդկային պայմանների մասին հրապարակային հայտարարություն եմ արել ես՝ Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը։
Արդեն ավելի քան երեք ամիս է, ինչ ես զրկված եմ ազատությունից՝ իշխանությունների կամայական որոշմամբ։ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության կողմից նշանակված իրավապահ և դատական իշխանությունները նպատակադրված կերպով խախտում են իմ և մյուս քաղաքական բանտարկյալների իրավունքները՝ զրկելով մեզ բանտում նույնիսկ տարրական պայմաններից։
Իշխանությունները ջանք չեն խնայում մահվան գործիքակազմի կատարելագործման համար՝ յուրաքանչյուրի նկատմամբ յուրովի օգտագործելով այն։ Մեզ թույլ չեն տալիս մասնակցել եկեղեցական պատարագներին, պահում են անմարդկային պայմաններում և նույնիսկ արգելում են ստանալ անհրաժեշտ բժշկական օգնություն։ Օրինակ, նույնիսկ շտապ բուժօգնության խմբին թույլ չեն տալիս մտնել մեր խուց և տեղափոխել հիվանդանոց՝ բժիշկի ցուցման համաձայն։
Սա ոչ արդարադատության, ոչ էլ հումանիզմի բացակայություն է․ սա դանդաղ մարդասպանություն է։ Հորդորում եմ Հայաստանի անկախ լրագրողներին և լրատվամիջոցներին մտնել ԱԱԾ-ի մեկուսարան և սեփական աչքերով համոզվել այնտեղ պահվող քաղաքական բանտարկյալների վիճակի մասին։ Այդ փաստերը պետք է ներկայացնել միջազգային կազմակերպություններին և նրանց, որոնք, իմ խոսքով, «կեղծ խաղաղության անվան տակ իրականում մորթում են Հայաստանը»՝ աջակցելով օրվա իշխանություններին։
Անդրադառնալով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) կողմից իմ դիմումի քննությանը՝ նշում եմ, որ դատարանը 2026 թվականի հունվարի 22-ի որոշմամբ հարցեր է ուղղել Հայաստանի կառավարությանը՝ կալանավայրում իմ նկատմամբ դրսևորված վերաբերմունքի և արդյունավետ բժշկական օգնություն տրամադրելու վերաբերյալ։
Եզրափակելով՝ կոչ եմ անում լինել զգոն և ուշադիր։ Իշխանությունները փորձել են ինձ լռեցնել, բայց չեն կարող լռեցնել ժողովրդի արդար ցասումը։ Իմ պայքարը հիմնված է մեծ հավատքի վրա։
Վարդան ՂՈՒԿԱՍՅԱՆ
Գյումրի համայնքի ղեկավար, քաղաքապետ «Երևան-Կենտրոն»