Քաղաքացիական պայմանավորվածության շրջանակներում Ռիփսիմե Հունանյանի նկատմամբ կայացած որոշումը ահավոր ցնցում է հասցրել իշխող ֆրակցիայի ներսում։ ՔՊ-ի շրջանակներում առկա է մի զգալի խումբ, որը տեղի ունեցածը համարում է անարդար, թեև, բնականաբար, չեն համարձակվում այդ մասին բարձրաձայնել։
Նրանք փորձում են հասկանալ՝ ինչո՞ւ է Նիկոլ Փաշինյանը նման քայլեր գործադրում։ Եթե նպատակն ընդամենը նախընտրական շրջանում ցուցադրելու էր, որ չի տանում իր խոսքին հաշիվ չտվող թիմակցին, ապա Հունանյանի վերջին հայտարարությունը՝ կապված գլուխների կարևորության հետ, ամենաքիչ քննարկվածն էր։
Շատերն անմիջապես հիշում են Էմմա Պալյանի սուրբծննդյան օրը կազմակերպված «ուղտաերթի» մասին սկանդալային գրառումը, որի արդյունքում ՔՊ-ը մի քանի օր «քացու տակ էր գցել» համացանցում։ Պալյանին այդ պատճառով չի պատժվել, իսկ Հունանյանի «մեզ միայն զինվորներ պետք չեն, գլուխներ էլ են պետք» արտահայտության մեջ առանձնապես վտանգավոր բան չկար։
Ուրեմն՝ ինչո՞ւ պարտադրեցին հեռանալ Ազգային ժողովի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից և զրկեցին հաջորդ ընտրություններին մասնակցելուց։ Այս հարցերին պատասխան փնտրելիս շատերն են կասկածներ հայտնում, թե արդյո՞ք Նիկոլ Փաշինյանը արդեն որոշել է, թե ում է տանելու խորհրդարան։ Ընդհանուր կարծիքն այն է, որ նա իր «ստրուկների»՝ ուսապարկերի ցանկն արդեն կազմել է, և մնացածները, հաջորդ ամիսներին, տարբեր պատրվակներով և հերթով կենթարկվեն նման «սրբազան» դատաստանի։