Հասարակության մեջ մեծ ցնցում առաջացրեց կառավարության որոշումը՝ տարեվերջին պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաներին միլիոնավոր դրամների պարգևավճարներ բաժանելու մասին։ Այս որոշումը ընդունվել է այն պայմաններում, երբ կառավարությունը չի կարողացել ամբողջությամբ կատարել իր սեփական բյուջեն։
Իրավիճակը հետևյալն է․ 2023 թվականի ճշգրտված պլանով կառավարությունը նախատեսել էր հավաքել 2 տրիլիոն 729.4 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ, սակայն հաջողացել է հավաքել միայն 2 տրիլիոն 725.2 մլրդ դրամ։ Այսպիսով, բյուջեի հարկային եկամուտների ճշգրտված պլանը թերակատարվել է 4.2 մլրդ դրամով։ Պարգևավճարները, որոնք կատարվել են այս թերակատարված բյուջեի հաշվին, գրեթե 1 մլրդ դրամ են կազմել։
Այսպիսով, կառավարությունը ինքն իրեն գնահատել է որպես «լավ աշխատող» և պարգևատրել է իր աշխատակիցներին՝ նախարարներին, փոխնախարարներին, վարչությունների և բաժինների պետերին, գերատեսչությունների ղեկավարներին և նրանց տեղակալներին։
Այս որոշումը հարցեր է առաջացնում բյուջեի կառավարման և պետական ֆինանսների մասին։ Բյուջեի կատարողականը, որը ներառում է ինչպես եկամուտների, այնպես էլ ծախսերի կատարումը, կառավարության աշխատանքի հիմնական գնահատականն է։ Չնայած կառավարությունը չի կարողացել կատարել իր եկամուտների պլանը, այնուամենայնիվ, որոշել է պարգևատրել իրեն։
Այս իրադարձությունը տեղի է ունենում այն պայմաններում, երբ բյուջեի ծախսերը ևս են թերակատարվել։ 11 ամիսների կատարողականի համաձայն, տարեկան ճշգրտված պլանի համեմատ չկատարված ծախսերը կազմել են 619 մլրդ դրամ կամ 1.6 մլրդ դոլար։ Կապիտալ ծախսերի կատարողականը կազմել է տարեկան պլանի ընդամենը 69 տոկոսը։
Այսպիսով, կառավարության «փայլուն» աշխատանքի արդյունքը տեսնում ենք մեր տնտեսության և տնտեսական աճի մտահոգիչ կառուցվածքում։ Մշակող արդյունաբերության աճը կազմել է ընդամենը 1.9 տոկոս, իսկ արդյունաբերության ընդհանուր աճը՝ 0.5 տոկոս։ Այս չնչին աճը հիմնականում պայմանավորված է եղել տարեվերջին հիմնական մետաղների արտադրության կտրուկ ակտիվացմամբ, որը կապված է ռուսական ոսկու հայկականացման և վերաարտահանումների հետ։ Այսպիսի ձևական աճեր, որոնք իրական զարգացում չեն բերում, ցույց են տալիս տնտեսական ոլորտի խորը կառուցվածքային խնդիրներ։