Հայաստանի մասնակցությունը «Խաղաղության խորհրդի» նիստին Դավոսում, իմ կարծիքով, շատ կարևոր իրադարձություն է, որը պետք է ընդունել ուրախությամբ, այլ ոչ թե քննադատելով։ Այս քայլը տեղի է ունեցել Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության գլխի, Սերգեյ Լավրովի, և կրեմլյան խոսափող Դմիտրի Սոլովյովի վերջին հայտարարությունների համատեքստում, որոնք ուղղված էին Հայաստանին և հայ ժողովրդին։
Իրականում, նրանք վաղուց են այդ մասին խոսում։ Ինչո՞ւ է այսօրվա հասկացողությունը նոր բացահայտվում։ Պատասխանը պարզ է․ Ռուսաստանը մտածում է, թե ինչպես կործանել Հայաստանը։ Նրանց մոտեցումը պարզ է․ եթե կենթարկվես, ինչպես Բելառուսը, լավ է, եթե ոչ՝ կճնշեն։ Ռուսաստանի նպատակը յուրաքանչյուր հայտնի քաղաքական գործչի և, ընդհանուր առմամբ, յուրաքանչյուր հայոց վախեցնելն է։
Ես հարցում եմ․ Ինչո՞ւ պետք է վախենանք մեր երկրում ապրելուց, որոշումներ ընդունելուց, ինքնուրույն քայլեր անելուց։ Թող Լավրովը զայրանա, թող զայրանա։ Մենք այլևս Ռուսաստանի վասալը չենք, և մենք քայլեր ենք անում դեպի այդ անկախությունը։
Այս համատեքստում, Սամվել Կարապետյանի կողմնակիցների կողմից գրանցված «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության մասին պետք է խորհել։ Իհարկե, որոշակի զանգված գերադասում է հավատալ ստին, որ իրեն խաբեն, մոլորեցնեն, Հայաստանի ճակատագրի հետ խաղան։ Նրանք ասում են․ «Մեզ ինչ, կարևորը լավ ապրենք»։ Սա նույն քաղաքականությունն է, որն իրականացվել էր Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի օրոք, պարզապես այս անգամ այն ներկայացվում է «մեր ձևով»։ Քոչարյանի հայտնի նկարը, որտեղ նա ասում էր «դեպի ուժեղ Հայաստան», այսօր ունի իր «մեր ձևով» և «հին ձևով» տարբերակները։
Այս ամենի ֆոնին, ես հույս ունեմ, որ հայ քաղաքացիները չեն ընտրի այն ուժերին, որոնց մայրաքաղաքը Մոսկվան է։