Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու տոնացույցի համաձայն՝ Սուրբ Ծննդյան տոնը միշտ տոնվում է միասին Սուրբ Մկրտության տոնի հետ: Այս երկու տոները խորհրդանշում են մարդու ծնունդը աստվածային կյանքի մեջ՝ Տեր Հիսուս Քրիստոսի մկրտության միջոցով:
Սբ. Ծննդյան պատարագից հետո կատարվող ջրօրհնեքի արարողությունը Տեր Հիսուս Քրիստոսի մկրտության խորհրդանշական կրկնությունն է: Այն պատմում է այն մասին, թե ինչպես է Քրիստոսը, որպես մարդ, մտել Հորդանան գետը՝ ստանալու իր հոր՝ Աստծուհու աղոթքը և սկսել իր աշխատանքը մարդկության փրկության համար:
Այս արարողության ընթացքում խաչը իջեցվում է ջրի մեջ՝ խորհրդանշելով Քրիստոսի մտնելը ջրի մեջ, որտեղ նա հաղթեց մահին և ստեղծեց մկրտության սրբազան խորհուրդը: Այս խորհուրդը հավատացյալներին թույլ է տալիս մաքրվել իրենց մեղքերից և ծնվել նոր կյանքի՝ Քրիստոսի հետ միասին:
Իսկ խաչքավորը, որը հանդես է գալիս որպես պարագա, Սբ. Հովհաննես Մկրտչի խորհրդանշական ներկայացումն է: Նա, որպես Մկրտիչ, հայտնի է որպես այն մարդը, ով առաջինը ճանաչեց և օրհնեց Քրիստոսին՝ պատրաստելով նրան իր աստվածային առաքելությանը:
Հատկանշական է, որ յուրաքանչյուր եկեղեցում ջրօրհնեքի արարողության ժամանակ խաչքավոր է ընտրվում այն սարկավագը, ով ընթացիկ տարվա ընթացքում ստանձնել է տվյալ եկեղեցու հոգևոր և նյութական պարտականությունները: Սա խորհրդանշում է նրա պատասխանատվությունը և նվիրվածությունը եկեղեցու հավատացյալների հոգևոր խնամքին: