Իմ հիմնական խնդիրն է լսել և ներկայացնել Պարգև Հակոբյանի մոր՝ Աիդա Գրիգորյանի տեսակետը, որը վերաբերում է իր որդու սպանության գործին։
Ինչպես հայտնի է, 2021 թվականի ապրիլի 23-ին Էջմիածնում դաժանաբար սպանվեց երիտասարդ Պարգև Հակոբյանը։ Նրա գործը, որի մեջ մեղադրվում են Գուրգեն և Տիգրան Առաքելյան եղբայրները, այսօր դատարանում է։
Այս գործի առանցքային հարցերից մեկը դատական որակումն է։ Ըստ Աիդա Գրիգորյանի՝ գործը սկզբում որակվել էր որպես խուլիգանություն, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մահ։ Սակայն մոր պնդում է, որ դատաբժշկի փորձաքննության եզրակացությամբ՝ սպանությունը դիտավորյալ է եղել։
«Սա հասարակ խուլիգանություն չէ, ոնց որակել են»,- ասում է Աիդա Գրիգորյանը։ Նա նշում է, որ իր որդին ոչ մի կերպ չի եղել կապված Առաքելյան եղբայրների հետ։ Ըստ նրա՝ իր որդին ընկերոջ հետ միասին եղել է Գուրգեն Առաքելյանի մեքենայի մոտ, որի պատուհանը բաց էր, և նրանք պարզապես խոսել են անձրևաջրի մասին։
«Որդիս ոչ մեկին ոչ հայհոյել է, ոչ լկտի պահվածք ցուցաբերել։ Թե ինչն է դրդել եղբայրներին, որ հասնեն 7-րդ դպրոցի պուլպուլակի մոտ, որդուս ծեծելով սպանեն, դա արդեն իրենց խղճին է»,- նշում է մայրը։
Նրա խոսքերին հակադրվում է տեսագրությունների վկայությունը, որտեղ երևում է, թե ինչպես են եղբայրները, ծնկի իջած Պարգևին հետևելով, նրան խփում են բութ գործիքով։ Ըստ դատաբժշկական եզրակացության՝ հենց այս հարվածներն են հանգեցրել երիտասարդի մահվան։
Աիդա Գրիգորյանը պահանջում է, որ մեղադրյալներն ամենախիստ ձևով պատիժ կրեն։ Նա նաև նշում է, որ դատական նիստերում մեղադրյալների պաշտպանները պնդում են, որ կալանքը փոխարինվի տնային կալանքով, սակայն դատարանը մերժել է այդ միջնորդությունը և երկարաձգել է կալանքը ևս երեք ամսով։
Արդարության պահանջը, որը մայրը ներկայացնում է իր որդու անունից, հստակ և անզիջում է։ Նա վստահ է, որ օրենքի առաջ բոլորը հավասար են, և իր որդու գործը պետք է լուծվի ոչ թե որպես խուլիգանական արարք, այլ որպես դիտավորյալ սպանություն։