Համապետական ընտրություններին ընդառաջ Հայաստանի քաղաքական դաշտում ընթանում են ակտիվ բանակցություններ և վերադասավորումներ։ Ընդդիմադիր ուժերը փորձում են գտնել ամենահարմար ձևաչափը՝ մասնակցելու համար։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը հայտնում է, որ խմբակցությունը գտնվում է բանակցությունների փուլում, սակայն այս պահին կազմի կամ ցուցակի փոփոխությունը առաջնահերթություն չէ։ Նա նշում է, որ մանրամասները կհրապարակվեն, երբ դաշինքի ձևաչափը վերջնականանա։ Նույն խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանը հաստատում է, որ ցուցակի և ձևաչափի վերաբերյալ քննարկումներ դեռևս չեն սկսվել։
ՀՀԿ-ն, որը գլխավորում է երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, այս անգամ այնքան էլ հակված չէ ընտրություններին մասնակցելու։ ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը նշում է, որ կուսակցության Գործադիր մարմնի նիստում հնչել են տարբեր կարծիքներ, սակայն որոշում դեռ չի կայացվել։
Արտախորհրդարանական դաշտում ևս ակտիվ բանակցություններ են ընթանում։ Ըստ տեղեկությունների՝ «Ապրելու երկիր» կուսակցությունը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, «Մայր Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Անդրանիկ Թևանյանը և «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը հնարավոր է միասնական ճակատով դուրս գան ընտրություններին։
Արթուր Վանեցյանը հրաժարվում է մանրամասներ հայտնել, իսկ «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Բաբկեն Հարությունյանը նշում է, որ չնայած շփումներին, մտքերի փոխանակումներին, կուսակցությունը պլանավորում է ինքնուրույն մասնակցել ընտրություններին։ «Մայր Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Անդրանիկ Թևանյանը կտրուկ հերքում է շրջանառվող լուրերը, իսկ «Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանը նույնպես հերքում է նման բանակցությունների մասին տեղեկությունները։
Բանակցություններ են ծավալվում նաև «Միասնության թևեր» շարժման, «Հայաքվե» ազգային-քաղաքացիական միավորման, Աբրահամ Գասպարյանի և Ռուբեն Մխիթարյանի միջև։ «Մեր ձևով» շարժումը, որը հայտնի է իր ակտիվ գործունեությամբ, նույնպես բանակցություններ է ունեցել «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության և մի շարք այլ քաղաքական ուժերի հետ։ Շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը հայտարարել է, որ նրանք չեն բացառում քննարկումները այն ուժերի հետ, որոնք կկիսեն իրենց գաղափարները։
Այս ամենի հետ մեկտեղ, «Հայ ազգային կոնգրեսը» (ՀԱԿ), ԲՀԿ-ն, «Սասնա ծռեր»-ը, «Նժար» ուժը, «Հաղթանակ» կուսակցությունը և նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը նույնպես ակտիվորեն են զբաղված բանակցություններով։