Ինչպես հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ 10 տիրադավների ձեռքով Ղազագիրը ստորագրելիս, վաղը Երևանում, Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու մոտ, կկայանա ցուցադրական երթ, որը Փաշինյանը անվանել է «ուխտերթ»։
Այս միջոցառման մասնակցությունը ապահովելու համար, ինչպես տեղեկացվում է, մոբիլիզացվել է Հանրապետության և մարզերի ողջ վարչական ռեսուրսը։
Իմ տեղեկությունների համաձայն՝ մարզերից Երևան մարդ բերելու գործընթացը կազմակերպվում է ոչ թե ստանդարտ տրանսպորտային միջոցներով, այլ հատուկ գազելներով։ Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանի աշխատակազմը լիակատարապես ներգրավված է գյուղերից և քաղաքներից մարդկանց հավաքագրելու և նրանց Երևան տեղափոխելու աշխատանքին։ Այս գործը, որը համարվում է ծայրահեղ կարևոր, հանձնվել է մարզպետի օգնական Գորին, ով նախկինում արդեն հայտնվել էր սկանդալային իրադարձությունների կապակցությամբ։
Այս ռազմավարությունը, որը նման է 2023 թվականի ապրիլի 24-ի «Սուրբ Յոթ Վերքի» ֆիասկոյին, ցույց է տալիս իշխանությունների կողմից մարդկային ռեսուրսների կառավարման և օգտագործման մոտեցումը։
Այս գործընթացին ներգրավված են նաև նախարարությունները։ Օրինակ, Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի հրահանգով «Գյումրի» բժշկական կենտրոնից Երևան կուղարկվի բուժաշխատողների խումբ՝ ապահովելու համար, որպեսզի միջոցառմանը մասնակցող բժիշկների ներկայությունը համապատասխանի պահանջվող մակարդակին։
Ամեն ինչ ցույց է տալիս, որ այս անգամ էլ իշխանությունները պատրաստ են ցույց տալու իրենց ազդեցությունը և կազմակերպչական հզորությունը՝ ցանկացած ծրագրի հաջողությունը ապահովելու համար։