ՀՀ Ազգային Ժողովում ընթանում են «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու նախագծի շուրջ քննարկումներ։ Ըստ նախագծի՝ ընտրված կամ նշանակված պաշտոնյաների բարեվարքության եզրակացությունների եզրափակիչ մասը պետք է դառնա հրապարակային։
Քննարկման ընթացքում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանը հստակ հարց բարձրացրեց՝ դիմելով ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գեւորգ Քոչարյանին։ Նա նշեց, որ խորհրդարանում ունեն իրենց տվյալները, որոնց համաձայն՝ իշխող մեծամասնության կողմից քվեարկված անձանցից ոմանց Բարեվարքության դիմումների հանձնաժողովի (ԲԴԽ) եզրակացությունները բացասական են եղել։
«Անկեղծ եղեք, միջազգային կառույցների համար ցանկանում եք «պտիչկա» ստանալ․ ԱՄՆ պետդեպը դիտողություն է արել՝ ինչո՞ւ հրապարակային չեն այդ եզրակացությունները»,- հարցրեց Ագնեսա Խամոյանը՝ ընդգծելով, որ այս տվյալները, թեև հրապարակային չեն, բայց առկա են եւ քննարկվում են ԱԺ-ում։
Հարցին պատասխանող Գեւորգ Քոչարյանը նշեց, որ նախագիծը կառավարության հակակոռուպցիոն ռազմավարության եւ միջազգային պարտավորությունների կատարման շրջանակում է իրականացվում։ Նրա խոսքով՝ փոփոխության նպատակը «հանրային ընկալման տեսանկյունից դրական ընկալումների համար է», եւ այն չի նախատեսում բացառել ԲԴԽ-ի բացասական եզրակացություններով նշանակումները։
Ընդդիմադիր պատգամավորները, այդ թվում՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացուցիչ Արուսյակ Ջուլհակյանը, կարծում են, որ օրենքի փոփոխության վերջնարդյունքը պետք է լինի իրավական գնահատականը, այլ ոչ թե միայն թափանցիկության մասին խոսքը։ Նա նաեւ պարզաբանեց, որ ԲԴԽ-ի եզրակացությունը խորհրդատվական բնույթ ունի եւ պարտադիր կատարման չէ։
Ագնեսա Խամոյանը նաեւ հստակեցրեց իր հարցը՝ նշելով, որ պարզապես ցանկանում է իմանալ, թե ինչ է լինում, երբ ԲԴԽ-ն բացասական եզրակացություն է տալիս, իսկ իշխող մեծամասնությունը այդ անձին ընտրում է։ Նա չի հասկանում նաեւ, թե ինչու հրապարակվում է միայն ընտրված թեկնածուի եզրակացությունը, իսկ ոչ բոլորի, ինչը, նրա կարծիքով, չի համապատասխանում «անձնական կյանքի գաղտնիության» պարզաբանմանը։