Այսօր Շվեյցարիայի հայոց թեմի առաջնորդական տեղապահ ծայրագույն վարդապետ Ալճանյանը հայտնի դարձավ իր անսպասելի քայլով՝ միանալով Նիկոլ Փաշինյանի և տասը տիրադավ եպիսկոպոսների կողմից ստեղծված Համակարգող խորհրդին։
Ինչպես հայտնի դարձավ, վարդապետ Ալճանյանը Ֆեյսբուքի իր էջում հայտարարել է, որ ողջունում է Համակարգող խորհրդի ստեղծումը և կատարում է նրա կողմից հռչակագիրի բովանդակությունը։ Նա նշել է, որ պատրաստակամ է ներգրավվելու «Հայ Եկեղեցու բարեկարգման սուրբ առաքելության» մեջ։
Այս դիրքորոշումը զգալիորեն տարբերվում է նույն վարդապետի նախկին հայտարարություններից։ Ընդամենն մի քանի ամիս առաջ՝ հունիսի սկզբին, նա ծայրահեղ հակառակ մի գրառմամբ աջակցել էր Հայ եկեղեցուն և նրա գահակալ առաջնորդին՝ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին երկրորդին։ Այդ ժամանակ նա Կաթողիկոսի հրաժարականի կոչերը համարել էր «անընդունելի և անօրինական»՝ նշելով, որ դրանք «հարձակում են համայն հայութեան հոգեւոր կենտրոնի վրայ»։
Այսպիսով, վարդապետ Ալճանյանի 180 աստիճան շրջվելը հանգեցրել է բազմաթիվ մեկնաբանությունների և ենթադրությունների։ Շրջանակներում խոսակցություններ են տարածվել այն մասին, որ նրան Շվեյցարիայում փոխարինելու է մեկնելու Պարթև Սրբազանը՝ Գեղարքունիքի թեմակալ առաջնորդը։
Այս իրադարձությունները ակնհայտորեն ցույց են տալիս հայկական եկեղեցական և քաղաքական ասպարեզում առկա լարվածությունը և դիրքորոշումների արագ փոփոխությունը։