Դեկտեմբերի 29-ին սիրված դերասանուհի Զառա Արամյանը իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է իր վերջին գրառումը։ Այն, որը հիացած են ընդունել նրա բազմաթիվ երկրպագուները, հանդիսանում է նրա մտքերի և հույսերի ամփոփումը։
«Ամեն ինչի համար շնորհակալ եմ՝ դստերս նշանդրեքի, ձեր սերը բազմիցս արտահայտելուն, ձեր աղոթքներում լինելուն, ու… հիվանդությունս ավելի խորանալու համար… Պատրաստ եմ դիմավորելու Նոր 2026 թիվը ու հույս տածել, որ Երկիրս խաղաղ կլինի, իսկ մարդիկ էլ՝ բարի ու քաղցր… Շնորհավոր իմ նախշուններ ջան, Նոր տարին»,- գրել էր դերասանուհին։
Այս գրառումը հիշեցնում է նրա կյանքի այլ կարևոր իրադարձությունների մասին, ինչպիսիք են «Արտավազդ Սահակյան» հիմնադրամի ստեղծումը, որը նա հիմնել էր իր կյանքի ընթացքում։
Հասարակական ոլորտում նույն օրը տեղի են ունեցել մի քանի կարևոր իրադարձություններ։ Օրինակ, Ազգային վիճակագրական ծառայությունը (Geostat) հրապարակել է կենսապահովման նվազագույն շեմի վիճակագրությունը, որի համաձայն՝ 2025 թվականի դեկտեմբերի տվյալներով երկրում միջին սպառողի կենսապահովման նվազագույն շեմը կազմում է 250.9 լարի։
Այնուհետև, քաղաքական դաշտում ակտիվ քննարկումներ են ծավալվել։ Քաղաքագետներն ու հասարակական գործիչները մեկնաբանել են Իսրայելի սփյուռքի հարցերի և հակահրեականության դեմ պայքարի նախարար Ամիխայ Չիկլիի հայտարարությունները Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի մասին։
Այս իրադարձությունները, որոնք տեղի են ունեցել նույն օրը, ցույց են տալիս հասարակության բազմազանությունն ու դինամիկան՝ սոցիալական, տնտեսական և քաղաքական ոլորտներում։