Հակակոռուպցիոն դատարանի կոռուպցիոն հանցագործությունների վարույթներով մասնագիտացած դատավոր Սուրեն Խաչատրյանի կարիերայի և ֆինանսական վիճակի մասին տեղեկությունները հետաքրքրություն են առաջացրել հանրության շրջանում։
Սուրեն Խաչատրյանը իր աշխատանքային ճանապարհը սկսել է որպես իրավախորհրդատու և հարկային տեսուչ։ Բնիկ Ճամբարակցի լինելով՝ նա աշխատել է Տավուշի մարզի քննչական բաժանմունքում՝ որպես քննիչ, ապա 8 տարի աշխատել է որպես դատախազ՝ Երևան տեղափոխվելուց առաջ։ 2022 թվականից նա զբաղեցնում է ներկայիս պաշտոնը՝ դառնալով ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր։
ՀՀ Բարձր դատական խորհրդի (ԲԴԽ) աշխատակազմի 2024 թվականի տարեկան հայտարարագրի համաձայն՝ Սուրեն Խաչատրյանը հայտարարագրել է 8 անշարժ գույք։ Այդ գույքը ներառում է 1 բնակարան Երևանի Արաբկիր վարչական շրջանում, 5 հողամաս և 1 հողին ամրակայված այլ անշարժ գույք։ Գույքի մեծ մասը՝ 7 հատ, գտնվում է Ճամբարակ համայնքում։
Դատավորի հայտարարագրում նշված է նաև 2022 թվականին ձեռք բերված HYUNDAI մակնիշի մեքենան, որի արժեքը կազմել է 6 մլն դրամ։ Նրա բանկային հաշիվների մնացորդները կազմել են 72 հազար դրամ, կանխիկ դրամական միջոցները՝ 5 հազար դոլար և 10 մլն դրամ, որը տարեսկզբի համեմատ նվազել է 2 մլն դրամով։
Հաշվետու տարվա ընթացքում Սուրեն Խաչատրյանի եկամուտները կազմել են 45 մլն 151 հազար դրամ, որից 15 մլն 151 հազար դրամը աշխատանքի վարձատրություն է եղել ԲԴԽ-ի կողմից, իսկ 29 մլն 993 հազար դրամը՝ Արդշինբանկից ստացված փոխառություն։ 2023 թվականի հետ համեմատած՝ դատավորի աշխատանքի վարձատրությունը նվազել է գրեթե 3 մլն դրամով։
Հայտարարագրում նշված է նաև 29 մլն 888 հազար դրամի մայր գումարի մնացորդը, որը բնակարանի հիպոտեկի մայր գումարն է։ Ըստ հայտարարագրի՝ 2024 թվականին դատավորը գրեթե 30 մլն դրամով բնակարան է ձեռք բերել։