Արցախից Հայաստան տեղափոխված գերիներից մեկը՝ Վագիֆ Խաչատրյանը, այս պահին բժշկական խնամք է ստանում Երևանի «Նորք-Մարաշ» բժշկական կենտրոնում։
Ինչպես հայտնի դարձավ, 70-ամյա տղամարդը ունի քրոնիկ հիվանդություն, որը պարբերաբար ստուգվել է Ստեփանակերտում։ «Նորք-Մարաշ» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Միքայել Ադամյանը նշեց, որ այս պահի դրությամբ նրա մոտ թեթև սրացում է տեղի ունեցել, և նա կլինիկայում է անհրաժեշտ հետազոտություններ անցնելու նպատակով։
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, որը այցելել է բժշկական կենտրոն, հայտնեց, որ Վագիֆ Խաչատրյանն այժմ հետազոտվում է, և մասնագետները նրա հավելյալ զննությունների արդյունքների հիման վրա կորոշեն բուժման հետագա ծրագիրը։ Նախարարը նաև նշեց, որ տղամարդու վիճակն այս պահին իր խրոնիկ հիվանդության հետ կապված նորմալ է, նրա տրամադրությունը լավ է, և նա սպասում է հարազատների հետ հանդիպմանը։
Հիշեցնենք, որ Վագիֆ Խաչատրյանը 2023 թվականի հուլիսին Արցախից Հայաստան էր ուղևորվել բժշկական միջամտության նպատակով։ Սակայն Բաքվի ուժայինները նրան իջեցրել են Կարմիր խաչի ավտոմեքենայից, ներկայացրել մեղադրանք և կալանավորել։
Բացի Վագիֆ Խաչատրյանից, Երևան են վերադարձել նաև Դավիթ Դավթյանը, Գևորգ Սուջյանը և Վիգեն Էուլջեքջյանը։ Նախնական զննությամբ պարզվել է, որ վերջիններս առողջական խնդիրներ չունեն։