ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հայտարարել է, որ կասեցնում է ներգաղթային մուտքի արտոնագրերի տրամադրումը 75 երկրի քաղաքացիներին։ Այս որոշումը կիրառվում է այն երկրների նկատմամբ, որոնցից ժամանած միգրանտները, ըստ պետական մարմինների տվյալների, ստանում են անթույլատրելի բարձր սոցիալական նպաստներ ԱՄՆ-ի հաշվին։
Սահմանափակումը կգործի այնքան, մինչև ԱՄՆ իշխանությունները չեն ստանում երաշխիքներ, որ միգրանտները չեն ապրի ամերիկացիների միջոցներով։ Գերատեսչությունը նաև հայտարարել է, որ կիրառելու է իր օրինական լիազորությունները՝ արգելելու այն ներգաղթյալների մուտքը, որոնք կարող են հավելյալ բեռ հանդիսանալ պետության համար։
Որոշումը կմտնի ուժի մեջ հունվարի 21-ից։ Սահմանափակող միջոցառումները կգործեն ոչ միայն Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի, այլև Իրանի, Իրաքի, Բրազիլիայի, Եգիպտոսի, Թաիլանդի և մի շարք այլ երկրների քաղաքացիների նկատմամբ։
Այս քայլը հաջորդում է նախագահ Ջո Բայդենի կողմից ստորագրված հրամանագրի, որի նպատակն է պաշտպանել ԱՄՆ-ի սոցիալական աջակցության համակարգը։ Պետդեպարտամենտը նշում է, որ սահմանափակումը կօգնի ապահովել, որ ԱՄՆ-ի հարկատվողների գումարները օգտագործվեն ազգային շահերի համար, ոչ թե օտարերկրացիների սոցիալական աջակցության ֆինանսավորման համար։