ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ Բաքվում ապօրինաբար պահվող հայ գերիներից չորսը՝ Գեւորգ Սուջյանը, Դավիթ Դավթյանը, Վիգեն Էուլջեքջյանը և Վագիֆ Խաչատրյանը, վերադարձել են Հայաստան։ Այս լուրը մեծ ուրախություն է պատճառել ծանր սպասումից հետո։
Ես կապ հաստատեցի Վիգեն Էուլջեքջյանի կնոջ՝ Լինդայի հետ։ Նա, լսելով լուրը, շատ զարմացած և հուզված էր։
«Ես երջանկությունից չեմ կարողանում խոսել։ Մենք այնքան երկար էինք սպասում այս պահին։ Վերջապես Վիգենին տեսնելու հնարավորություն կունենամ։ Ես հենց այսօր էլ ճամփորդելու եմ Հայաստան»,- ասաց Լինդան։
Փաշինյանը նաև հայտնել էր, որ արտաքին զննությամբ Վիգեն Էուլջեքջյանը առողջական խնդիրներ չունի, իսկ Վագիֆ Խաչատրյանի վիճակը գնահատվում է բավարար։ Հիշեցնենք, որ Վագիֆ Խաչատրյանը մահամերձ վիճակում Բաքվի քաղաքացիական հիվանդանոց էր տեղափոխվել, իսկ Վիգեն Էուլջեքջյանը գերեզմանի դարձած վիճակում էր, չէր կարողանում քայլել և հացադուլի մեջ էր։
Լինդան չէր տեղյակ, թե ո՞վ է բանակցել և ինչպե՞ս է ստացվել հասնել ծանր մեղադրանքով Բաքվում դատապարտված Վիգենի վերադարձին հայրենիք։ Նրա համար հիմնականը այս պահին ամուսնուն տեսնելն ու նրան աջակցելն է։