Իմ վերլուծությամբ՝ ԱՄՆ-ի միջամտությունը Իրանում ընթացող իրադարձություններին բարձր հավանականություն ունի։ ԱՄՆ-ի նպատակը Իրանում այնպիսի իշխանություն հաստատելն է, որի հետ հնարավոր կլինի կառուցել արդյունավետ համագործակցություն։
Հաճախ հակադրվում ենք որոշ կողմերի կողմից տարածվող տեղեկատվությանը, որը TRIPP (Տրանզիտային ճանապարհային նախագիծ) նախագծի մասին ներկայացնում է որպես Իրանի դեմ ուղղված քայլ։ Սակայն, եթե Իրանում լավ կարդան այդ տեքստը, կհասկանան, որ այնտեղ հակաիրանական ոչինչ չկա։
Այս զարգացումները տեղի են ունենում այն պահին, երբ Հայաստանը ակտիվորեն զարգացնում է իր տարանցիկ հնարավորությունները՝ դառնալով տարածաշրջանի կարևոր տրանսպորտային կենտրոն։ ՀՀ կառավարությունը նախագծի շուրջ համաձայնություն է ձեռք բերել ԱՄՆ-ի հետ, ինչը, իր հերթին, հանգեցրել է Բաքվի հետ հարաբերությունների սառչման։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը կմնա ԵԱՏՄ անդամ այնքան ժամանակ, մինչև համատեղելիությունը հնարավոր կլինի։ Նա նաև նշել է, որ ՀԱՊԿ-ի մեր մասնակցությունը լրջագույն խոչընդոտ էր միջազգային շուկային հասանելիություն ունենալու համար։
Այս իրադարձությունների ֆոնին ՀՀ-ն շարունակում է աշխատել Ադրբեջանից վերադարձած անձանց հետ։ Բոլոր անվտանգության հարցերը TRIPP-ի շրջանակում լուծելու են հայ իրավապահները, և այլ ուժեր այդ գործընթացում ներգրավված չեն լինելու։
Այսպիսով, Հայաստանը գտնվում է միջազգային և տարածաշրջանային քաղաքականության խաթարված հավասարակշռության մեջ, որտեղ նոր ռազմավարական դաշինքները փոխարինում են հինը, իսկ տարածաշրջանի անվտանգությունը կախված է մի քանի հզոր պետությունների միջև ընթացող բարդ խաղից։