ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կողմից հրապարակված տվյալները, որոնցով նա պնդում էր, թե Հայաստանը 90-ականներից ի վեր վերահսկում է Ադրբեջանի մոտ 110 քառակուսի կիլոմետր տարածք, իսկ Բաքուն՝ Հայաստանի մոտ 200 քառակուսի կիլոմետր տարածք, չեն համապատասխանում իրականությանը։ Այս եզրակացությանը հասել են հաշվարկներ, որոնք հիմնված են Google քարտեզների վրա։
Այս հարցումը առաջացավ այն բանից հետո, երբ Ալեն Սիմոնյանը «ArmComedy» փոդքաստում խոսելով 2021-2022 թվականներին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի օկուպացված տարածքների մասին, հայտարարել էր, թե Հայաստանը «առաջ է» Ադրբեջանի տարածքում, իսկ Ադրբեջանը՝ Հայաստանի տարածքում։ Նա նշել էր, որ այս իրավիճակը գոյություն ունի դեռևս 90-ականներից։
Սկզբնական հարցումներին ի պատասխան ԱԺ նախագահի գրասենյակը հայտնել էր, որ տրամադրելու համար «լրացուցիչ աշխատանք կատարելու անհրաժեշտություն է առաջացել» և պատասխանը կուղարկվի 30-օրյա ժամկետում։ Ավելի ուշ հարցումը փոխանցվել էր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հարցերով հանձնաժողով, որը հրաժարվեց մեկնաբանել Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությունը՝ վկայակոչելով կառավարության որոշմամբ հաստատված աշխատակարգը, որը սահմանափոխում է հանձնաժողովի պաշտոնական հայտարարությունները։
Այս իրադարձությունները հանգեցրին այն եզրահանգման, որ Ալեն Սիմոնյանի կողմից ներկայացված տվյալները խիստ անճիշտ են և փաստացի օրինականացնում են 2021-2022 թվականներին հայկական օկուպացված տարածքներից Ադրբեջանի զորքերը դուրս բերելուց հրաժարվելը։