Հարցազրույցի ընթացքում «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանցը խորհրդրդրել է ներկայիս իշխանության գործողությունների և քաղաքացու իրավունքների վերաբերյալ։
Նրա կարծիքով՝ Հայաստանում գործող իշխանությունը ներկայացնում է քաղաքական դիակ, որը չի կարող ապրել։ Սուրենյանցը նշել է, որ իշխանության կողմից իրականացվող քաղաքականությունը հաճախ հակասում է հիմնարար մարդու իրավունքներին։
Քաղաքագետը հատկապես անդրադարձել է այն իրադարձությանը, երբ Ամանորի նախորդ գիշերը հազարավոր քաղաքացիներ առանց էլեկտրաէներգիայի են մնացել՝ իշխանության կողմից մարդու սեփականության դեմ կատարված ոտնձգության հետևանքով։ Նա այս իրադարձությունը համարում է իշխանության կողմից քաղաքացու սուբյեկտայնության նկատմամբ ցինիկ վերաբերմունքի և անհարգալից վերաբերմունքի դրսևորում։
«Ես խղճում եմ մեր ժողովրդին, որ ստիպված է լսել ու ունենալ այսպիսի իշխանություն», – նշել է Սուրենյանցը՝ ընդգծելով, որ նման գործողություններ ոչ միայն քաղաքական, այլև մարդասիրական և բարոյական հարցեր են առաջացնում։ Նրա խոսքով՝ իշխանության կողմից իրականացվող քաղաքականությունը հիմնված է ոչ թե երկխոսության և համագործակցության վրա, այլ ճնշման և վախի վրա։