Ադրբեջանում Իրանի շուրջ իրավիճակի հետ կապված «մշակումներ են անում», ինչի մասին հայտնի դարձավ ազգային լրատվամիջոցներից մեկի համար մեկնաբանություններ տրամադրող քաղաքագետ Ռեշադ Ռզակուլիևի հայտարարությունից։ Նրա համոզմունքով՝ Ադրբեջանը պետք է «նախապատրաստի բանակը և ժողովրդին մերձավորարևելյան սուր ճգնաժամի, որ մոտ է, ինչպես երբեք»։
Վերլուծաբանը նշում է երեք հիմնական սցենար, որոնք կարող են առաջանալ տարածաշրջանում։ Առաջինը՝ Իրանի և Իսրայելի միջև նոր զինված հակադրություն։ Երկրորդը՝ Իրանի կրոնապետության կողմից Ադրբեջանի ինքնիշխանության նկատմամբ հնարավոր «հաշվեհարդար»։ Երրորդը՝ Թուրքիայի և Իսրայելի միջև ռազմական բախում։
Առաջին սցենարի դեպքում Ռզակուլիևը սպառնալիք է համարում Իրանի տարածքային ամբողջականության խախտումը, ինչի հետևանքով կարող է առաջանալ հարյուր հազարավոր, թեկուզ միլիոնավոր էթնիկ ադրբեջանցիների հոսք Ադրբեջան։ Նա բացառում է Իրանի հետ սահմանի փակումը և համոզված է, որ փախստականների ներգաղթը կանխել կամ արգելել անհնարին կլինի։
Երկրորդ սցենարի մասին խոսելիս Ռզակուլիևը նշում է, որ այն կդառնա ակտիվ, եթե Իրանի կառավարությունը, կանգնած լինելով կործանման սպառնալիքի առաջ, կդիմի միայն իր ռազմական ներուժին։ Այս մեկնաբանությունը վկայում է Բաքվում առկա զգուշացման մասին հավանական «պատժիչ գործողություններից», երբ Ադրբեջանը կարող է դիտարկվել որպես Իրանի «թշնամիների դաշնակից»։
Այս հաշվարկներում տեղ է գտել նաև Իսրայել-Թուրքիա ռազմական բախման հնարավորությունը։ Այս հարցում Բաքվի դիրքորոշումը հետաքրքրական է, քանի որ, չնայած Իրանի նկատմամբ հնարավոր սպառնալիքների մասին խոսքին, Ռզակուլիևը չի նշում Ռուսաստանից սպասվող ոչ մի վտանգ։ Նա նաև նշում է, որ «Անքորիջի պայմանավորվածությունների մասին քիչ բան է հայտնի», հղում անելով Թրամփ-Պուտին գագաթնաժողովի պայմանավորվածություններին, որոնց մասին պարբերաբար հիշեցնում է Մոսկվան, բայց դրանց բովանդակությունը մնում է անհայտ։
Այս «ռազմավարական մշակումները», ըստ երևույթին, նախատեսված են հարևան երկրներին ազդանշան տալու համար՝ «կարևորել» Բաքվի հետագա քայլերը։ Իրավիճակը բարդացվում է նրանով, որ հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագիրը դեռ ստորագրված չէ, սահմանազատումը չի իրականացվել, իսկ տարածաշրջանում ցանկացած ֆորս մաժոր կարող է դառնալ Հայաստանի համար լուրջ մարտահրավեր։