Այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ես հայտարարեցի, որ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանազատման գործընթացը շարունակվում է։ Այն հիմնված է Ալմա Աթայի հռչակագրի վրա, որը սահմանազատման բազային սկզբունքն է։
Գործընթացը ոչ միայն գրասենյակային է, այլև իրականացվում է ֆիզիկական աշխատանքներով։ Այսինքն՝ այն շարունակվում է, սակայն ամեն ինչ դեռևս չէ, որ տեղի է ունենում ֆիզիկական աշխատանքների միջոցով։ Գետնին աշխատանքներն անպայման կիրականացվեն, հատկապես կապուղիների և TRIPP ծրագրի մեկնարկի համատեքստում։ Սահմանի հատվածները պետք է սահմանագծվեն, որպեսզի կոմունիկացիաները կարողանան սկսել աշխատել։ Կարծում եմ՝ ակտիվ աշխատանքները իրենց գագաթնակետին կհասնեն, երբ գետնին կներկայացվեն համապատասխան տեղեկատվությունները։
Անդրադառնալով Ադրբեջանից Հայաստան վառելիքի ներկրման հնարավորությանը՝ նշել եմ, որ փոխվարչապետերի հանդիպման ընթացքում Ադրբեջանի կողմից արտահայտվել է պատրաստակամություն վաճառելու նավթամթերք։ Հայաստանի կառավարությունը, նախնական ուսումնասիրելով դաշտը, հստակեցրել է, որ այդ հնարավորությունը բաց է բոլոր գործարարների համար, որոնք չեն ցանկանում քաղաքականացնել այս գործարքը։
Առաջին խմբաքանակի ներկրման ժամանակ տեղի ունեցավ բոյկոտի դրսեւորում, քանի որ եղան ցանցեր, որոնք հրաժարվեցին վաճառել այդ բենզինը։ Ես կարծում եմ, որ այժմ բոլորի համար հասկանալի կլինի, որ այդ շուկան և հնարավորությունը բաց է բոլորի համար, և ով ուզենա, կարող է դրանից օգտվել։
Գործընթացներն իրենց ընթացքին են տալիս, և երկու երկրները փոխանակում են ապրանքների ցանկեր՝ պոտենցիալ առևտրային փոխանակության հարցում հետաքրքրված լինելով։ Կա քննարկում, և ես գիտեմ, որ նախնական ապրանքախմբերի ցանկեր են փոխանակվել, որոնք դեռևս ուսումնասիրության պրոցեսում են։