Արագածոտնի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Դաբաղյանը կքննի Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի գործը։
Ըստ մեղադրանքի՝ 2021 թվականի սեպտեմբերի 20-ի ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություններից առաջ թեմի առաջնորդարանում անցկացված ժողովի ժամանակ, Արագածոտնի թեմի առաջնորդը, որը մեղադրանքի համաձայն՝ Հայկ Պռոշյանն է, հրահանգել է թեմի առաջնորդարանի հոգևորականներին՝ Տեր Արամ և Տեր Թադե քահանաներին, ինչպես նաև մյուսներին, մասնակցել ընտրություններին և չքվեարկել գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կուսակցության օգտին։
Գործով անցնում է նաև նույն թեմի դիվանապետ, որը մեղադրանքի համաձայն՝ Արմեն Արսենյանն է։ Ըստ մեղադրանքի՝ նա 2023 թվականի հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին իրականացվող հավաքների մասնակցության փաստը հաստատող լուսանկարներն ուղարկելու համար շանտաժով ստիպել է հոգևորականներին։ Այս հրահանգները տրվել են ինտերնետային հավելվածում խմբային նամակագրության միջոցով։
Հիշեցնենք, որ Արագածոտնի թեմի առաջնորդը կալանավորված է, իսկ դիվանապետի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված է տնային կալանքը։ Գործը դատարան է փոխանցվել ոչ թե Արագածոտնի մարզի դատախազությունից, այլ՝ ՀՀ Գլխավոր դատախազությունից։