Իմ հարցազրույցի ընթացքում ես խոստովանել եմ, որ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը սկսել է հենց մեր երկիրը՝ նախապատրաստական աշխատանքներից հետո։ Տարիների ընթացքում ես այլևս որևէ կասկած չէր մնացել հակամարտության ռազմական տարբերակով կարգավորման անխուսափելիության վերաբերյալ։ Անհրաժեշտ էր միայն պատշաճ մակարդակով նախապատրաստական աշխատանքներ իրականացնել։
Մեր ռազմական գործողությունները իրականացվել են ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածի համաձայն՝ ինքնապաշտպանության իրավունքի հիման վրա։
Պատերազմի ընթացքում օպերացիաների ուղղությունների փոփոխության հիմնական պատճառը կորուստներ կրելու հավանականությունն էր։ Օրինակ, 44-օրյա պատերազմի ընթացքում օպերացիաների ուղղությունների ոչ մեկ անգամ փոփոխությունը պայմանավորված էր մեծաթիվ կորուստներ ունենալու հավանականությամբ։ Նոյեմբերի 10-ին պատերազմի դադարեցումը ևս պայմանավորված էր հենց սրանով։ Եթե պատերազմը չկանգնեցվեր, կորուստները շատ անգամ ավելի մեծ կլինեին։
Այս սկզբունքը մենք կիրառել ենք նաև 2020 թվականից հետո իրականացվող ռազմական գործողությունների ժամանակ՝ խուսափելու զոհերից։
Պատերազմից հետո մեր զորքերը ձեռք են բերել նոր սպառազինություն, որի մի մասը ցուցադրվել է 2025 թվականի նոյեմբերին Բաքվում կազմակերպված զորահանդեսում։ Մյուս մասը կցուցադրվի, երբ ժամանակը կգա։
Մենք միշտ պետք է զգոն և ուժեղ լինենք՝ պաշտպանելու մեր հողը։