Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը վերջերս ավարտեց Հնդկաստան կատարած եռօրյա այցը, որի գլխավոր արդյունքը ֆրանսիական և հնդկական կողմերի միջև առանձնահատուկ գլոբալ ռազմավարական գործընկերության հրապարակայնացումն էր։ Այս քայլը, որը նախագծվել է պաշտպանության, ինովացիայի, առողջապահության, կրթության, զբոսաշրջության և կլիմայի ոլորտներում համագործակցության «ներշնչող փաթեթի» շուրջ, կարող է ունենալ զգալի ազդեցություն ոչ միայն Եվրոպայի, այլև Հայաստանի անվտանգության միջավայրի վրա։
Հանդիպման ընթացքում Էմանուել Մակրոնը և Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին պաշտոնապես հայտարարեցին միջպետական հարաբերությունները բարձրացնելու մասին՝ դրանք «առանձնահատուկ գլոբալ ռազմավարական գործընկերության» մակարդակի բերելով։ Այս համաձայնագիրը, որը ստորագրվեց բանակցությունների ավարտին, ցույց է տալիս երկու երկրների ռազմավարական նպատակների համադրումը և ցանկությունը՝ աշխարհաքաղաքական ասպարեզում իրենց դերը ամրապնդել։
Այս համատեքստում հատկապես կարևոր է նշել Մակրոնի կողմից Հնդկաստանի վարչապետին ուղղված հորդորը՝ Ուկրաինայի պատերազմի ավարտի գործընթացում ավելի ակտիվ դեր խաղալու համար։ Ֆրանսիայի նախագահը խոստովանել է, որ ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորումը դեռևս հեռու է, սակայն կարող է հասնել այնպիսի արդյունքների, ինչպիսիք են Ուկրաինայի էներգետիկ ենթակառուցվածքների և խաղաղ բնակավայրերի պաշտպանությունը։
Հայաստանի համար այս իրադարձությունների իմաստը բազմաշերտ է։ Ի տարբերություն Չինաստանի, Հնդկաստանը Ուկրաինայի դեմ պատերազմում Ռուսաստանին որևէ աջակցություն չի ցուցաբերում, ինչը դարձնում է այն ռուսական ազդեցությանը դիմակայող հզոր գլոբալ խաղացող։ Հնդկաստանի հետ Ֆրանսիայի ռազմավարական գործընկերության ամրապնդումը կարող է ազդել նաև Հայաստանի հետ երկու երկրների հարաբերությունների վրա, որոնք արդեն բարեկամական-գործընկերային են, այդ թվում՝ պաշտպանության ոլորտում։
Այսպիսով, Ֆրանսիայի և Հնդկաստանի միջև ձևավորվող նոր ռազմավարական դաշինքը կարող է ստեղծել նոր հավասարակշռություն՝ ազդելով տարածաշրջանային և գլոբալ անվտանգության դինամիկայի վրա, ինչը, իր հերթին, կարող է ունենալ շոշափելի հետևանքներ նաև Հայաստանի համար։