Քայլըրբական Պատգամավորական Բլոկի (ՔՊ) ներկուսակցական ընտրություններից հետո գործող պատգամավորներից շատերը խոր ընկճախտի մեջ են հայտնվել։ Սա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ նրանք քիչ ձայն են ստացել եւ տեղ չեն գտել անգամ պատգամավորության թեկնածուների առաջին 100-յակում։
Օրինակ, ՀՀԿ-ից ՔՊ անցում կատարած պատմաբան Շիրակ Թորոսյանը ընտրություններում 103 ձայն է ստացել։ Այս արդյունքը, ըստ էության, ՔՊ-ի կողմից ճամբարափոխին արժանի դաս է հանդիսանում։ Երեկ նրան հաջողություն չի բերել զրուցել մեր հետ։ Նա բազմիցս փորձեց խուսափել հարցազրուցից՝ բերելով անհեթեթ պատճառաբանություններ, թե, միեւնույն է, ինչ խոսի, մենք մեր ուզածն ենք գրելու։ Շիրակ Թորոսյանը հստակ դեպրեսիայի նշաններ ցուցաբերում էր, եւ մենք չկարողացանք համոզել, որ պատասխանի մեր հարցերին։
Կապանցի պատգամավոր Մարինա Ղազարյանը, որը ընդամենը 64 ձայն է ստացել, հեռախոսով մոտ հինգ րոպե բացատրում էր, որ չի կարող խոսել, եւ պնդում էր, որ դրսում է միջոցառման։ Նրա պնդումից ակնհայտ էր, որ նա չէր ցանկանում խոսել իր ընտրական պարտությունների մասին։
Առաջին 100-յակից դուրս մնացածների ցանկում են նաեւ պատգամավորներ Արմենուհի Ղազարյանը, Հռիփսիմե Գրիգորյանը, որը հայտնի է որպես Արարատ Միրզոյանի «թիկնապահ» ՔՊ-ում, քանի որ նրա ամուսինը աշխատում է Միրզոյանի կողմից, Էմմա Պալյանը, Միքայել Թումասյանը, ԱԺ հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը, Գագիկ Մելքոնյանը, Էսթեր Այվազյանը, Մարտի 1-ի զոհերից Գոռ Քլոյանի քույրը՝ Անուշ Քլոյանը, Տիգրան Պարսիլյանը եւ Վանիկ Օհանյանը։ Այս պատգամավորների հեռանկարը, որոնք կորցրեցին իրենց տեղերը Ազգային Ժողովում, այժմ անորոշ է։