ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը 2026 թվականի փետրվարի 9-ին առաջին անգամ այցելեց Հայաստան։ Այս այցը, որը տեղի ունեցավ 2026 թվականի հունիսի 7-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններից ընդամենը մի քանի ամիս առաջ, ոչ միայն խորհրդանշական է երկկողմ հարաբերություններում, այլև տեղի է ունենում Հարավային Կովկասում ընթացող խորքային աշխարհաքաղաքական վերափոխումների շրջանակում։
ԱՄՆ-ի այս քայլը վերլուծաբանների կողմից ընկալվում է որպես տեսանելի միջազգային աջակցության ցուցաբերում՝ նախատեսված վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությանը։ Այն ընդգծում է Վաշինգտոնի շարունակական և աճող հավակնությունն ունենալու դեր Հարավային Կովկասում՝ առաջարկելով տարածաշրջանային կայունության նոր հնարավորություններ։ ԱՄՆ-ը, նախկինի համեմատ, այժմ ավելի շատ ապավինում է տնտեսական փոխկախվածությանը՝ իր շահերը պաշտպանելու և տարածաշրջանային կայունությունը խթանելու նպատակով։
Այսպիսով, ԱՄՆ-ի քաղաքականությունը նպատակ ունի ձևավորել ուժերի հավասարակշռությունը տարածաշրջանում՝ միաժամանակ ապահովելով իր ազդեցությունը։ Ընտրություններից առաջ Փաշինյանին ցուցաբերած բացահայտ աջակցությունը, հավանաբար, կունենա նաև ներքաղաքական հետևանքներ Հայաստանում։
Այնուամենայնիվ, եվրոպական ներկայության ամրապնդման հարցում Եվրոպական Միությունը մնում է Հայաստանի համար աճող կարևորության գործընկեր։ ԵՄ-ն ունի գործիքների լայն փաթեթ՝ իր ներգրավվածությունը և կայուն ազդեցությունը ընդլայնելու համար։ Դրանց թվում են «Գլոբալ դարպասներ» նախաձեռնությունը, առանձին անդամ պետությունների երկկողմ ներդրումային պարտավորությունները, Արևելյան գործընկերության շրջանակում բարեփոխումների գործընթացների շարունակական աջակցությունը, ինչպես նաև էներգետիկայի և թվային ոլորտներում տեխնիկական ու տնտեսական համագործակցության ընդլայնումը։ Այս գործիքները, համադրվելով և տեսանելիորեն իրականացվելով, կարող են ստեղծել ամուր հիմք Հայաստանում եվրոպական ներկայության համար։