Այս տարվա սկզբին Հովհաննավանքում կազմակերպված «պատարագի» իրադարձությունը Նիկոլ Փաշինյանի համար դարձավ հակաեկեղեցական պայքարի նոր կետ։ Այս վանքում, որտեղ Փաշինյանի կողմից նշանակված հոգևորականը շարունակում է իր ինքնիրավչությունը, իմ ուշադրությունը գրավեցին ոչ թե պարզ հավատյալները, այլ այն անձնավորությունները, որոնք ակտիվիստներ են և հայտնի իրենց ոչ միայն եկեղեցական, այլև քաղաքական և հասարակական ասպարեզում։
Հովհաննավանքի «պատարագի» ժամանակ եկեղեցու խորանում տեսանելի էին մի քանի անձնավորություններ։ Դրանցից մեկը ՔՊ-ական դպիրն էր, մյուսը՝ Կառավարության դիմաց բողոքի ակցիա արած ատամնատեխնիկը։ Այս անգամ, սակայն, իմ աչքին ընկավ նաև Երևանի քաղաքապետարանի դիմաց ակցիա արած 2018 թվականի հեղափոխականը, որը նաև «Նոր Հայաստան, Նոր Հայրապետ» հակաեկեղեցական շարժման նվիրյալն է։
Այս անձնավորության կապը քաղաքապետարանի հետ բավականին կոնկրետ է։ Նա Տիգրան Քուրաջյանն է, որը նախորդ տարի ակտիվ մասնակցություն ունեցավ Նոր Նորք վարչական շրջանում տեղի ունեցած իրադարձություններին։ Երբ քաղաքապետարանը սկսեց ապօրինի շինությունների քանդման աշխատանքները, մի խումբ բնակիչներ, այդ թվում՝ նաև Տիգրան Քուրաջյանը, հավաքվեցին քաղաքապետարանի դիմաց՝ պահանջելով չխախտել իրենց իրավունքները։ Նա հայտարարեց, որ «սա ժողովրդավար երկիր է, և նրանք չեն ուզում, որ իրենց տները խուլիգանավարի կերպով քանդեն»։
Այսպիսով, Տիգրան Քուրաջյանը, որը դեռևս ապրում է Լվովյան փողոցի վրա կամայականորեն կառուցված իր տանը, որոշել է իր ակտիվիզմը տեղափոխել մեկ այլ ասպարեզ՝ եկեղեցական։ Նա ոչ միայն մասնակցել է Հովհաննավանքի «պատարագին», այլև մասնակցել է Փաշինյանի կողմից կազմակերպված «ուղտաերթին», որի ժամանակ իր հետ էր վերցրել 2018 թվականի հեղափոխության ժամանակ ատրիբուտ դարձրած փայտյա խաչը։