Ադրբեջանի ռազմական դատարանը փետրվարի 17-ին Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտել է քսան տարվա ազատազրկման։ Այս վճիռը, ըստ Ռուբեն Վարդանյանի իրավաբանական խմբի, իրավաբանորեն անհիմն է և արդար դատաքննության երաշխիքների հետ անհամատեղելի։
Իրավաբանական թիմի ներկայացուցիչների հայտարարության համաձայն՝ դատավարությունը ի սկզբանե խախտել է Ադրբեջանի ներքին օրենսդրությունը և այդ երկրի միջազգային պարտավորությունները։ Դատարանը չի բավարարել Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշնագրի և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի պահանջներին։
Պաշտպանության իրավունքը զրկվել է մի քանի հիմնարար կողմերից։ Պաշտպանական կողմը զրկվել է գործի նյութերին պատշաճ ծանոթանալու հնարավորությունից՝ ունենալով խիստ սահմանափակ ժամանակ։ Բազմիցս խոչընդոտվել են միջնորդություններ անելու և արդարացնող ապացույցներ ներկայացնելու փորձերը։ Պարոն Վարդանյանին չի տրամադրվել իր կողմից ընտրված փաստաբանի հետ լիարժեք աշխատելու հնարավորություն։
Իրավաբանական թիմը նշում է, որ դատավարության կողմերի հավասարության սկզբունքը չի գործել։ Պարոն Վարդանյանին չի տրվել իրեն առաջադրված մեղադրանքներն իրավասու, անկախ ու անաչառ դատարանում վիճարկելու իրական հնարավորություն։
Մեղադրանքների բնույթը, ըստ իրավաբանական խմբի, ընդգծում է դատավարության քաղաքական էությունը։ Պարոն Վարդանյանը քրեական պատասխանատվության է ենթարկվել ոչ թե ապացուցված անհատական արարքների, այլ Արցախի/Լեռնային Ղարաբաղի ինստիտուտների հետ քաղաքական ներգրավվածության ու հանրային ծառայության համար։ Ժամանակակից քրեական օրենսդրությունը, ինչպես ներպետական, այնպես էլ միջազգային մակարդակով, թույլ չի տալիս քրեականացնել ինքնությունը, քաղաքական պատկանելությունը կամ կառավարման հաստատությունների հետ առնչությունը՝ առանց կոնկրետ և ապացուցված հանցավոր գործողությունների։
Այս բոլոր խախտումների ամբողջությունը հանգեցնում է եզրահանգման, որ Ռուբեն Վարդանյանին զրկել են արդար դատաքննության իրավունքից։ Նրա դատապարտումն արտահայտում է Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերի նկատմամբ իրականացվող քաղաքականության օրինաչափությունը և խորը մտահոգություններ է առաջ բերում իրավունքի գերակայության վերաբերյալ։
Իրավաբանական խումբը կոչ է անում միջազգային կազմակերպություններին, մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմներին և պատասխանատու կառավարություններին՝ անհապաղ քայլեր ձեռնարկել Ռուբեն Վարդանյանի և Բաքվում պահվող մյուս հայերի իրավունքները պաշտպանելու և նրանց ազատ արձակումն ապահովելու համար։