Հայաստանի վերջին տասնամյակի ամենախոշոր թմրամիջոցների գործը, որի շրջանակում հայտնաբերվել էր մոտ մեկ տոննա կոկաին, հասել է իրավական համակարգի համար առաջին դատական փուլի։ Գործը, որի հիմնական մասնակիցներն են «Մրգենի» ՍՊԸ-ի նախկին պատգամավոր-փաստացի սեփականատերը և ընկերության տնօրենը, դատավոր Գնել Գասպարյանի կողմից մակագրվել է Երևան քաղաքի դատարան։
Քրեական գործով մեղադրյալների ցանկում ընդգրկված են հինգ անձ։ Ըստ մեղադրանքի՝ Սամվել Սեմյոնի Գալուստյանը, Մելիտա Ղազարյանը, Լևոն Աթաջանյանը, ԴԱՀԿ-ի նախկին պետ Միհրան Պողոսյանը և պահեստապետ Ս.Գ.-ն խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ իրացման նպատակով ապօրինի ձեռք են բերել և պահել առանձնապես խոշոր չափերով «Կոկաին» տեսակի թմրամիջոց։ Նրանց մեղադրում են նաև խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ, մաքսային հսկողությունից ՀՀ պետական սահմանով ապօրինի տեղափոխելու վերոնշյալ թմրամիջոցը։
Հիշեցնենք, որ գործի շրջանակում ԱԱԾ-ն հայտնել էր, որ «Մրգենի» ՍՊԸ-ի փաստացի սեփականատերը՝ ԱԺ նախկին պատգամավոր Միհրան Պողոսյանը, ընկերության տնօրեն Լևոն Աթաջանյանը (ՌԴ քաղաքացի) և պահեստապետ Ս.Գ.-ն ներգրավված են եղել նախնական համաձայնությամբ, խմբով, առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ մեկ տոննա կոկաին ներմուծելու ու իրացնելու գործընթացում։ Գործի սկզբում հաղորդվեց մոտ մեկ տոննայի մասին, սակայն ԱԱԾ տնօրենը ԱԺ-ում հստակեցրեց, որ իրական քաշը 788 կգ է, 42 արկղ, յուրաքանչյուրը՝ 20-25 կգ, ինչը հաստատվել էր փորձաքննությամբ։
Գործի սկզբում Միհրան Պողոսյանի նկատմամբ հայտարարվել էր հետախուզում, մյուսների նկատմամբ կիրառվել էր կալանք, որոնք ավելի ուշ ազատ արձակվեցին։ Հետաքրքրական է, որ գործը, որի հետաքննությունը բարդ ու երկարատև էր, մոտ երկու տարի մնացել էր «սառը»՝ Քննչական կոմիտեի կողմից հստակ որոշում չկայացնելու պատճառով։ Արդյունքում, գործը հասավ դատարան։ Իրավական համակարգի համար սա առաջին փորձն է նման մասշտաբի գործի դատական քննության հարցում։