Քայլըրակ Պատվիրան (ՔՊ) կուսակցության պատգամավորի թեկնածուների ցանկում 134-րդ տեղը զբաղեցնում է Լոռու մարզի բնակիչ Զալիկո Ֆրունզեի Համբարյանը, որը զինղեկ է և աշխատում է Սպիտակի դպրոցներից մեկում։
Հետաքրքիրն այն է, որ ՔՊ-ի այս թեկնածուն ներկայում աշխատում է ոչ թե օրենսդիրի, այլ դատարանի աթոռին։ Նրա դեմ հարուցվել է քրեական գործ՝ ծանր մեղադրանքով՝ անչափահասի նկատմամբ բռնություն կիրառելու, ծեծելու և հայհոյելու համար։
Ըստ մեղադրականի՝ 2024 թվականի հունվարի 31-ին, ժամը 21.40-ի սահմաններում, Զալիկո Համբարյանը, իր եղբոր՝ Ալիկ Համբարյանի և մեկ այլ անձի հետ միասին, հարվածներ է հասցրել 10-րդ դասարանի աշակերտ Ա. Կ.-ի մարմնի տարբեր մասերին՝ վերջինիս պատճառելով հոգեկան ուժեղ ցավ և տառապանք։ Գործով տուժողը հանդիսանում է այդ աշակերտը, որը ներկայում ծանր հոգեբանական վիճակում է։
Դատական նիստերն անցկացվում են Վանաձորի դատարանում։ Գործի նյութերում առկա են դատաբժշկական և դատահոգեբանական փորձաքննությունների եզրակացություններ, որոնք հաստատում են, որ երեխան ենթարկվել է ֆիզիկական և հոգեբանական բռնության։
Զալիկո Համբարյանը մեղադրանքը չի ընդունում։ Նրա փաստաբան Վահե Դանիելյանը հայտնում է, որ իր պաշտպանյալները չեն հետապնդել այդ երեխային և չեն ծեծել։
Այսպիսով, ՔՊ-ն իր ցուցակում ներառել է այն անձի անունը, որի դեմ քրեական գործ է հարուցվել՝ ծանր մեղադրանքով։ Հարցը բաց թողնում է տեղում՝ թե ինչու է կուսակցությունը նման որոշում կայացրել։