Ադրբեջանի համար «Քաղաքացիական ճանապարհ» կամ «Թրամփի ուղի» նախաձեռնությունը քաղաքական կապիտալ է, որին ամեն կերպ պետք է աջակցել, հատկապես նախընտրական շրջանում։ Այս կարծիքը հայտնեց քաղաքագետ Բենիամին Մաթևոսյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի քաղհասարակության ներկայացուցիչների՝ Հայաստան այցին։
Այսօր հայտնի դարձավ, որ ավելի քան 30 տարվա դադարից հետո առաջին անգամ ադրբեջանցիները ցամաքային սահմանով Հայաստան են մուտք գործել, և դա արել են սահմանազատված հատվածում՝ Կիրանցում։
Քաղաքագետի խոսքով՝ նման քայլի ժամանակահատվածը՝ նախընտրական շրջանը, առավելագույնս կարևոր է։ Ըստ նրա՝ այս իրադարձությունը նաև ուղերձ է, թե այս ամենը կստացվի նաև «Թրամփի ուղու» գործարկման պայմաններում։
Ինչ վերաբերում է «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնությանը, ապա այն, ըստ իմ վերլուծության, կորցնում է իր իմաստը, երբ ուսումնասիրում ես Ադրբեջանի պատվիրակության կազմը։ Հայաստան են եկել մարդիկ, որոնք ատում են հայերին, ովքեր կամ Հայաստանի ու հայերի դեմ վարվող տեղեկատվական քարոզչության ակտիվ մասնակից են եղել, կամ էլ ֆիզիկական առումով են մասնակցություն ունեցել, օրինակ՝ Լաչինի միջանցքի բլոկադային գործողություններին։
Ես հակադրում եմ այս իրավիճակը հայկական պատվիրակությանը։ Եթե հայկական կողմը կարողանա համոզել ադրբեջանցի գործընկերներին, որ Ալիևը պետք է դադարեցնի «Արևմտյան Ադրբեջան» նախագծի ֆինանսավորումը, ապա դա շատ լավ հնարավորություն կլինի։
Կասկածելի է համարում նաև այն հանգամանքը, որ հայ-ադրբեջանական հարյուրավոր կիլոմետրեր ընդհանուր սահմանից սահմանազատված է ընդամենը մի փոքրիկ հատված։ Տրամաբանական է հարցնել, թե ինչու՞ մյուս տեղերում սահմանազատում չի կատարվում։ Ես ենթադրում եմ, որ Ադրբեջանի իշխանությունները կարող են ակնկալել, որ Հայաստանում քաղաքական փոփոխությունների բացակայության պայմաններում սահմանազատումը կամարտահանելու փոխարեն օտարում է սպասում, և այդ պատճառով էլ չեն շտապում հսկայական սահմանի նոր հատվածները սահմանազատել։