Իմ պատկերացումը երկաթուղու մասին այն է, որ Հայաստանի ու Ռուսաստանի հետ բարեկամական հարաբերություն ունեցող որևէ երկիր գնի Ռուսաստանից կառավարման իրավունքը, հայտարարեց ես լրագրողների հետ կատարած ճեպազրույցում։
«TRIPP-ի շրջանակներում կան ուժեր, որոնք առաջարկում են, որ երկաթուղին, մեղրիական հատվածից հետո, որը մտնում է Նախիջևան, շրջանցի Հայաստանը»,- ասաց ես։ «Բնականաբար, մեր միջազգային գործընկերներն ասում են՝ «ոնց շրջանցի Հայաստանը, Հայաստանը մեր գործընկերն է»։ Այդտեղ նրանք, ովքեր ուզում են Հայաստանը շրջանցել, պնդում են, որ Հայաստանի երկաթուղին Ռուսաստանի կառավարման ներքո է։ Մենք ամեն ինչ անում ենք համոզելու համար, որ, այո, Ռուսաստանի կառավարման ներքո է, բայց Հայաստանի սեփականությունն է, և Ռուսաստանը որևէ ձևով չի ցանկանում ու գործնականում էլ խոչընդոտ չի հարուցի տարածաշրջանային նախագծերի վերաբերյալ։ Սրա մասին ես Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հետ էլ եմ խոսել, և ես գիտեմ, որ նա աջակից է այս բոլոր ծրագրերին»։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ Ռուսաստանի կողմից երկաթուղու կառավարման բերումով Հայաստանը ռազմավարական դիրքերի և մրցակցային առավելության կորուստ է կրում։ «Իմ պատկերացրած լուծումն այն է, որ մի այնպիսի երկիր, որը բարեկամական հարաբերություն ունի և՛ Ռուսաստանի, և՛ Հայաստանի հետ, ուղղակի գնի Ռուսաստանից կոնցեսիոն կառավարման իրավունքը»,- հավելեց ես։
Վարչապետը չհստակեցրեց, թե որ ուժերի մասին է խոսքը, նշելով միայն, որ կան ներդրումային հետաքրքրություններ ունեցողներ, որոնք մտածում են՝ որտեղ արժի փող դնել։
Հայկական երկաթուղին կոնցեսիոն կառավարման է հանձնվել ռուսական կողմին 2008 թվականին՝ 30 տարով, ևս 10 տարի ավելացնելու հնարավորությամբ։
Փաշինյանը նաև անդրադարձավ կաթողիկոսության հնարավոր տեղափոխության հարցին՝ հայտարարելով, որ տեղեկություն ունի այդ մասին։ «Փորձ է արվում իրագործել այդ պլանը, չի իրագործվելու այդ պլանը։ Ոմանք շատ ուղիղ դրա մասին խոսում են, ես զգուշացրել եմ, որ չխոսեն և չգործեն այդ ուղղությամբ, զգուշացումները չեն լսել, ուրեմն կզգան զգուշացումները»,- ասաց ես։
Վերջում վարչապետը անդրադարձավ Սամվել Կարապետյանի առաջադրմանը՝ որպես «Հայաստանի Հանրապետությունը ապալեգիտիմացնելու վերջին փորձ»։ Նա նշեց, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում բոլոր նախկին իշխանությունները և օլիգարխները կստանան «ջախջախիչ փոքրամասնություն»։