Վերջին քաղաքական իրադարձությունները հասել են իրենց աբսուրդի գագաթնակետին։ Այս զարգացումները ցույց են տալիս, որ քաղաքացինները լուրջ չեն վերաբերվում դրանց։
Այս համատեքստում հատկապես ուշադրության արժանի է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության կողմից առաջադրված վարչապետի թեկնածու Սամվել Կարապետյանի հայտարարությունը։ Այս իրադարձությունը շարունակում է աբսուրդի պատմությունը, որին կարելի է հետևել որպես զվարճալի սյուժե։
Ես անդրադառնում եմ նաև այն քննադատությանը, թե իշխանությունները պետք է «արժանապատվորեն» լուծեն խնդիրները։ Իմ կարծիքով՝ իշխող կառավարությունը հենց իր գործողություններով ապացուցում է, որ աշխատում է արժանապատվության հասնելու համար։
Այսպիսով, ընդդիմության որոշ ներկայացուցիչների գործողությունները, որոնք ժողովրդավարության գործիքներն օգտագործում են ժողովրդավարության դեմ, նույնպես ավելացնում են աբսուրդի այս ընդհանուր շրջանակը։
Այս մեկնաբանությունները հաջորդում են այն իրադարձություններին, որոնք վերջին օրերին ակտիվորեն քննարկվում են հանրային ոլորտում։ Դրանցից են՝ Գագիկ Ծառուկյանի «Նոյան տապան» ստեղծելու գաղափարը, որտեղ պետք է հավաքվեն բոլոր առաջարկները, և ընդդիմության կողմից հնչեցված այն պահանջը, որ խաղաղությունը պետք է լինի «արժանապատիվ»։