Արմավիրի մարզի Ընդհանուր իրավասության դատարանում հունվար ամսից կշարունակվի այս տարվա ապրիլին Էջմիածնում տեղի ունեցած դաժան ծեծի հետևանքով մահացած 22-ամյա Պարգև Հակոբյանի գործով դատական նիստը։
Գործը, որում մեղադրյալ է Գոռ Առաքելյանը, ընդլայնվել է՝ ներառելով նաև նրա եղբորը, որը նույնպես մեղադրվում է նույն հանցագործության մեջ։ Երկուսն էլ գտնվում են քրեակատարողական հիմնարկում։
Հիշեցնենք, որ միջադեպը տեղի էր ունեցել ապրիլի 23-ին, երբ երիտասարդի մեքենան ջրափոսով անցնելիս ջուրը լցվել էր կողքին կանգնած մեկ այլ մեքենայի վրա։ Այս իրավիճակից սկիզբ առած վեճի արդյունքում երիտասարդը խմբակային դաժան ծեծի էր ենթարկվել, որի հետևանքով օրեր անց հիվանդանոցում մահացել է։
Գոռ Առաքելյանի փաստաբանը դիմել է Վճռաբեկ դատարան՝ խափանման միջոցը փոխելու համար։ Նա միջնորդություն է ներկայացրել, որպեսզի իր պաշտպանյալի բանտային կալանքը փոխարինվի տնային կալանքով։
Պարգև Հակոբյանի մայրը՝ Աիդա Գրիգորյանը, հաստատել է, որ իր որդու սպանության մեջ մեղադրվող Գոռ Առաքելյանի փաստաբանը դիմել է դատարան՝ խափանման միջոցը փոխելու համար։ Նա հույս ունի, որ Վճռաբեկ դատարանը կառավարելու է մեղադրյալի կալանքը պահպանելու օգտին։ «Ինչպե՞ս է հնարավոր, որ հետաքննությունը դեռ չի ավարտվել, վկաներն են հարցաքննվում, բայց միջնորդություն են ներկայացնում, որպեսզի մեղադրյալին բանտից հանեն ու տանեն տնային կալանքի»,- ասել է Աիդա Գրիգորյանը։