ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային վարչության կողմից իրականացվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ, որոնք վկայում են ընտրական խախտումների մասին։
Ինչպես պարզվել է, 2025 թվականի նոյեմբերի 16-ին Վաղարշապատ համայնքում տեղի ունեցած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ժամանակ «Հաղթանակ» կուսակցությունների դաշինքի ավագանու ցուցակում ընդգրկված Ս.Դ-ն, Ն.Օ-ն և նույն դաշինքի աջակիցներ Ա.Ա-ն և Մ.Մ-ն նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում, ընտրությանը մասնակցելու իրավունք ունեցող մի շարք անձանց ուղղորդել են քվեարկել դաշինքի օգտին։ Այս գործողություններով նրանք խոչընդոտել են անձնական ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը։
Նախաքննության ընթացքում 7 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 210-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետի հիման վրա, որը վերաբերում է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ընտրական կամ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունքի իրականացումը խոչընդոտելուն։
Այս պահին 6 անձ ձերբակալվել է՝ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու նպատակով դատարան ներկայացնելու համար։ Նրանց բնակության հասցեներում և կից օժանդակ շինություններում կատարվել են խուզարկություններ, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են քրեական վարույթի համար նշանակություն ունեցող փաստաթղթեր։