Այսօր Գյումրու քաղաքապետարանի ավագանու տարվա առաջին նիստը, որի օրակարգում նախատեսված էր 38 հարց, սկսվեց լարված մթնոլորտում։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամները բուռն քննարկման կենտրոն դարձրին քաղաքի փողոցների վիճակը և ձյան մաքրման աշխատանքները՝ պնդելով, որ քաղաքն անտերության է մատնված։
Քննարկման ընթացքում փոխքաղաքապետ Ավետիս Առաքելյանին հիշեցնում էին, թե իրավիճակն արդեն հասել է հումորի մակարդակի։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամներից մեկը, որի անունը նշվում է որպես Վահագն Մկրտչյան, անեկդոտի միջոցով փորձեց նկարագրել քաղաքի առօրյա իրողությունը․ «Զանգում ես մեկին՝ անհասանելի է, պարզվում է՝ փոսն է ընկել»։ Այս արտահայտությունը դարձավ քննարկման հիմնական թեման, որի շուրջ բոլոր խմբակցությունները հստակ դիրքորոշում չկայացրին։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացուցիչները շարունակաբար բարձրաձայնում էին քաղաքի փողոցների խնդիրները՝ նկարագրելով փոսերի, մայթերի վիճակը և այլն։ Այս անդադար բարձրաձայնումը ստեղծեց լարվածություն, որը զգացվում էր ողջ նիստի ընթացքում։
Ավետիս Առաքելյանը, որը ժամանակավորապես կատարում է քաղաքապետի պարտականությունները, փորձեց ներկայացնել կատարված աշխատանքները և ընթացիկ ծրագրերը։ Նա նշեց, որ ձմեռվա ընթացքում աղի պաշարները սպառվել են՝ աննախադեպ ձյան առատության պատճառով։ Քաղաքապետարանը ստիպված է եղել լրացուցիչ 60 տոննա աղ գնել։ Նա նաև հստակեցրեց, որ փողոցաշինական աշխատանքները կատարվում են երաշխիքային պայմանագրերով, որոնք կնքված են կապալառու ընկերությունների հետ, ինչի արդյունքում քաղաքապետարանը լրացուցիչ ծախսեր չի կատարում։