Ինչպես հայտնի դարձավ, ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի այցը Հայաստանը, ըստ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լուսինե Բադալյանի, հնարավոր չէ բնորոշել որպես սովորական այցելություն։ Նրա խոսքով՝ սա իշխող ուժի առաջ մղած խաղաղության և ժողովրդավարության հետևանքն է, այլ ոչ թե ձևական միջոցառում։
Բադալյանը նշեց, որ այցին ընդառաջ ընդդիմությունը շարունակում էր տարածել այն թեզերը, թե Հայաստանը իջևանատուն է Բաքու գնալու համար։ Սա, նրա կարծիքով, ցույց էր տալիս ընդդիմության վկայությունը, սակայն միաժամանակ երկրին պատմում էր իր «ամենատարբեր ցավերի մասին»։
Պատգամավորը չի բացառում, որ Ռուսաստանը կարող է մասնակցել TRIPP-ին (Տրանս-Կասպյան միջանցքի ճանապարհորդական և տրանսպորտային նախագիծ)։
Իշխող ուժի ներկայացուցիչը ընդգծում է, որ Հայաստանի կշիռը տարածաշրջանում փոխվել է։ «Մենք թույլ չենք տալիս՝ մեզ հետ մատ թափ տալով խոսեն, վասալի պես։ Մենք պետք է դառնանք տարածաշրջանում հզոր, զարգացած, թելադրող երկիր», – նշեց նա։
Հունիսին սպասվող ընտրությունների մասին խոսելով՝ Բադալյանը շեշտում է, որ իշխանափոխություն չի կարող լինել ռազմական հեղաշրջումների կամ ճնշումների արդյունքում։ Նրա խոսքով՝ խմբակները չեն որոշելու, ում կընտրի ժողովուրդը, և հենց այդ ընտրվածը կստանձնի երկրի կառավարումը։