Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ելույթ ունենալիս ես նշել եմ, որ Հայաստանը, մեր բոլորի համատեղ ջանքերով, ծայրագավառից դառնում է կենտրոն։ Այս փոխակերպումը, իմ կարծիքով, հաջողության ամենակարևոր ցուցանիշներից է։
Մենք աշխատում ենք, որպեսզի մեր երկիրը դառնա տարածաշրջանի և աշխարհի համար կարևոր կենտրոն՝ ոչ միայն աշխարհագրական, այլև տնտեսական, տեխնոլոգիական և մշակութային։
Այս համատեքստում անհրաժեշտ է անդրադառնալ նաև մեր եկեղեցիների նորոգման ծրագրին։ Ես հստակեցնել ուզում եմ, որ այս ծրագը պետք է իրականացվի այնպիսի կերպ, որպեսզի չստեղծվի իրավիճակ, երբ պետությունը դառնա եկեղեցու պետություն, կամ հակառակը։ Մեր նպատակը հասարակության և պետության միջև հստակ և հարգալից սահմաններ պահպանելն է՝ ապահովելով երկու կառույցների անկախությունը և հարգանքը միմյանց նկատմամբ։
Այս հարցում ես նկատել եմ նաև մեր գործընկերների հետ շփման արդյունքը։ Երեկ ԱՄՆ փոխնախագահի կողմից արված հայտարարությունների մեծ մասը տնտեսական բնույթի էր, ինչը, իմ կարծիքով, հաջողության հստակ նշան է օգոստոսի 8-ի հայտարարության համար։ Սա ցույց է տալիս, որ մեր տնտեսական ռազմավարությունը և բարեփոռումները ճանաչվում են և գնահատվում են միջազգային մակարդակով։