Այսօր առավոտյան ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյմս Դի Վենսը, իր տիկնոջ՝ Ուշա Վենսի հետ, այցելեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր՝ Ծիծեռնակաբերդ։ Նրանք ծաղկեպսակ դրեցին, ծաղիկներ խոնարհեցին եղեռնի զոհերի հիշատակին եւ գրառում կատարեցին Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում։ Այս այցը տեղի ունեցավ անգամ անձրեւի պեսի չխանգարելու պայմաններում։
Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյային ուղեկցել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։ Սակայն, ինչպես տեսանյութային արձանագրությունները ցույց են տալիս, Վենսին եւ տիկնոջը ոչ մի հայ պաշտոնյա չէր ուղեկցում հուշահամալիրի տարածքում քայլելիս կամ ծաղիկներ դնելիս։ Նրանք մենակ էին։ Ժաննա Անդրեասյանը դիմավորել է ամերիկացի հյուրերին Ծիծեռնակաբերդի մուտքի մոտ եւ հետո չիչ ուղեկցել նրանց։
Այս իրադարձությունը հստակ վկայում է այս իշխանության թրքամետությանը եւ Էրդողանի ռեժիմի նկատմամբ անհիմն վախին։ Նրանք այնքան են փորձում հաճոյանալ Թուրքիային, որ անգամ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցելության պարզ ծեսին չեն համարում անհրաժեշտ իրենց ներկայությունը։ Նման ամոթալի եւ ողորմելի պահվածքը պայմանավորված է ոչ միայն վախերով, այլեւ ստրուկի հոգեբանությամբ։ Նրանք իրենց են ներշնչել այն մտքը, թե թուրքերը չեն կարող սիրով տեսնել, թե ինչպես են հայերը հարգանքով հիշում իրենց ցեղասպանության զոհերին։ Նրանք վախենում են, որ Թուրքիան կզայրանա, եթե հայաստանյան պաշտոնական անձինք ցույց տան իրենց հպատակությունը հայկական պատմությանը եւ մշակույթին։
Այս ամենի արդյունքում նրանք ենթարկվել են ինքնահսկողության եւ հանել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցելությունը իրենց արարողակարգից։ Եթե հյուրը ցանկանում է այցելել, նրանք պարզապես չեն ուղեկցում, որպեսզի ցույց տան, թե որոշումը հյուրինն է, ոչ թե իրենցը։ Սա ոչ թե պրոտոկոլային սխալ է, այլ ազգային հպատակության եւ ինքնազգացողության ամոթալի դրսեւորումն է։