ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, պաշտոնական այցի շրջանակում Հայաստան ժամանելուց հետո, այցելել է Երևանում գտնվող Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր։ Այս այցը համարվում է պատմական նշանակության իրադարձություն, քանի որ նա ԱՄՆ-ի ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյան է, որը երբևէ այցելել է Հայաստան։
Հուշահամալիրում գտնվելու ընթացքում փոխնախագահը գրառում է կատարել Հայոց ցեղասպանության թանգարանի պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում։ Նրա գրառումը հստակ արտահայտում է խորին հարգանքը կորցրած կյանքերի հանդեպ և հայ ժողովրդի անսասան ոգուն։
Ջեյ Դի Վենսը հուշամատյանում գրել է․ «Կորցրած կյանքերի հանդեպ խորին հարգանքի հիշատակով մենք պատվում ենք հայ ժողովրդի տոկունությունն ու անսասան ոգին։ Թող Ամերիկան և Հայաստանը միասին ձգտեն խաղաղության և փոխըմբռնման ապագայի»։
Այս այցը տեղի է ունեցել այն պահին, երբ երկու երկրների միջև հարաբերությունները նոր ռազմավարական գագաթնակետ են հասել։ ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին ռազմական տեխնոլոգիաների խոշոր վաճառքի մասին հայտարարությունը, որը փոխնախագահը անձամբ է հայտարարել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, նշանակալիորեն ամրապնդում է երկու երկրների միջև գործընկերությունը։
ԱՄՆ փոխնախագահի այցը և դրա արդյունքները, ինչպիսիք են ռազմական տեխնոլոգիաների մատակարարումը, համարվում են Հայաստանի անվտանգության մակարդակի բարձրացման և տարածաշրջանում երկրի դերի ամրապնդման կարևոր քայլեր։ Այս իրադարձությունները նպաստում են Հայաստանի դիրքավորմանը որպես տարածաշրջանի տնտեսական զարգացման հենասյուն։